Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 07 Ağustos 2019 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler, Yaşam

Ayva İçin 4 Koldan Mücadele

AYVA İLE MÜCADELE 4 KOLDAN…

Ayva üretimi ile meşhur Sakarya’nın Geyve ilçesinde ayva ile mücadele 4 koldan sürdürülüyor.

Bölgenin ekonomik anlamda en değerli ürünü olan Ayva’nın hastalıkları ile mücadelede etkin rol oynayabilmek ve daha kaliteli ürünler elde etmek için yapılan çalışmalar devam ediyor.Üreticiler bir yandan zirai ve kültürel işlemleri ayva bahçelerinde uygular iken ilçede zirai faaliyetlerin sorumluları da boş durmayarak ayvanın üretimi, muhafazası ve daha kaliteli ayvanın üretilmesi konusundaki çalışmalarını sürdürüyorlar.

Bu bağlamda Yalova’da bulunan Meyve bahçelerinde hastalık ve zararlıları ile meyve popülasyonlarını araştıran Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ziyaret edildi.Ziyarete Geyve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar, İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Saban, APEK Geyve sorumlusu Abdullah Cantürk ile bölgede ayva ekiminin en yoğun yapıldığı Doğantepe Mahallesi Muhtarı Halit Doğan ile Burhaniye Mahallesi Muhtarı Zekeriya Çoban katıldı.

Ziyaret’te Geyve’den götürülen numune Ayvalar Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Meyve Hastalıkları Bölüm Başkanı M.Emin Akça ve ekibi tarafından incelendi.

Ziyaret hakkında bilgi veren Geyve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar; Bölgemizin ekonomik anlamda en önemli meyvesi olan ve başta Geyve olmak üzere Sakarya’nın da tanıtımında büyük katkısı olan Ayva’nın bölgede daha kaliteli yetiştirilmesi konusunda araştırma enstitüsünde bilgi alışverişinde bulunduk.Üreticilerimizden aldığımız numune ayvalar araştırma merkezinde ekipler tarafından incelenerek zirai ilaçlama ile ayvanın hasat zamanına kadar daha sağlıklı yetiştirilmesi konusunda çok sağlıklı bilgiler edindik, ifadelerini paylaştı.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

 

1945 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle