Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 13 Kasım 2013 | Alt Haberler, Dünya, Köyler, Manşet, Sakarya, Yaşam

Taraklı Avrupa’da tanıtılıyor

taraklı avrupada ödülünü aldı.13jpgTaraklı, Avrupa’da görücüye çıktı.
Taraklı ilçesi Belçika’nın başkenti Brüksel’de tanıtıldı…
Avrupa Komisyonu tarafından 2007 yılından bu yana her yıl düzenlenen “Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Yarışması” , 2013 yılı teması “Erişilebilir Turizm (Accessible Tourism)” olarak belirlenmesinden sonra gerçekleştirilen yarışmayı Taraklı İlçesi projesi kazandı.
Türkiye’de 30 proje arasında birinci olan Taraklı İlçesi ile finalist, İzmir-Seferhisar ile karaman ili Brüksel’deki EDEN NETWORK konferans ve seminerlerine davet edildi.
Brüksel’de ilk gün ülke birincilerine,’ Erişebilinir Turizm Yöresi Ödülü’ törenle verildi. Bu anlamlı törene katılan taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman ve Sakarya Üniversitesi Öğretim üyesi Zühal Erol ödülü birlikte almanın mutluluğunu yaşadılar.
İKİNCİ GÜN TELAŞI
Brüksel buluşmasının ikinci günü ise katılımcılar yoğun bir çalışma temposu ile günü tamamladılar. Tanıtıp standlarının kurulması,tanışma,kaynaşma, konferans ve seminerlerden Brüksel’i gezmeye vakit bile kalmadı.
Her ülke için ayrılan tanıtıp standlarını Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, SAÜ Öğretim üyesi Zühal Erol, Silifke Kent Konseyi Genel Sekreteri Mehmet Coşkun, Kültür ve Tanıtma Bakanlığı turizm uzmanları Mehmet Serin, Yavuz Eren Ataman ile gazeteci Yusuf Cinal, iyi bir ekip oluşturarak, Türkiye’nin ve Sakarya ili Taraklı İlçesi’nin tanıtımı için zamanla yarıştılar.
Sabahın erken saatlerinde başlayan koşuşturma ve salona malzeme taşınması ve stand kurulması tamamlanırken, bu defa konferans ve seminerlerin takibi başladı.
STAND ZİYARETLERİ
Birinci seans konferansta katılımcılara, Avrupa Birliği komisyonu,Sanayi ve İşletmeler Direktörlüğü himayesinde ve ülke Turizim ve Tanıtma bakanlıklarının kontrolünde yapılan çalışmalar anlatıldı,geleceğe dönük projeler konuşuldu.
konferans sonrası verilen arada, 19 ülke katılımcılarının yanı sıra gözlemciler standları ziyaret ederek tanıştılar.
Başkan Tacettin Özkaraman;’ Brüksel Avrupa Birliği başkenti.Buradaki faaliyetlerin önemi çok büyük.Bir kere hem Türkiye’yi tanıtmada,hem de Sakarya ve Taraklı ilçemizi temsil etmekle büyük bir gurur yaşadık. Bu arada broşürler, kitaplar, taraklı işi el dokumalar, Taraklı’nın Uğut’u, boyalı kaşığı ve diğer zenginlikleri tanıtılırken, ülkemizin değeri lokum, kahve ikramında da bulundu.
EDEN AİLESİNE KATILDIK
Avrupa Birliği ülkelerinin turizm alanındaki en somut işbirliğini gerçekleştiren EDEN ağına üye olduk.Bu konuda düzenlenen imza törenine katılarak, imzayı attık. Artık Taraklı için daha büyük projelere imza atacağız. Taraklı bunu çoktan hak ediyor. Burada olmanın yararlarını bir kez daha gördüğümüz gibi eksiklerimizi de tespit ettik.Bir kere iletişim çok önemli.Sunulan projeler, işbirlikleri,yapılacak katkılar ve toplantıları iyi anlamak ve değerlendirmek gerekiyor. durduğumuz yerde patinaj yapma devri bitti. Kabuğumuzu kırıp,çevremiz ve dünya ile ilişkileri geliştirme dönemine girdik. Gelecek Taraklı halkı için çok iyi olacak.Göç veren Taraklı,göç almaya başlayacak’diyerek,Brüksel’deki çalışmalardan son derece memnun kaldığını söyledi.
BRÜKSEL’İ GEZDİLER
Öte yandan Başkan Tacettin Özkaraman ve beraberindeki Brüksel’i gezdiren ve Brüksel hakkında konuklarını bilgilendiren Gazeteci Yusuf Cinal,’ Böyle anlamlı ve kapsamlı,üstelik turizm konulu bir AB projesinde buluşmak çok önemli. Her zaman burada Sakarya için bir şeyler yapalım diyordum.Bu Taraklı için kısmet oldu. Sakarya’nın güzelliklerini ve zenginliklerini Brüksel’e ve diğer Avrupa kentlerine mutlaka taşımalı ve Sakarya turizimden de hak ettiği payı almalıdır.Bakınız balkabağı katkılı Tuna Tan lokumları burada çok beğenildi. konuklara bir öğretim üyemiz kahve pişirdi ve ikram etti.Hatta bazı hanımların fal baktırma sırasına girmesi beni de şaşırttı. Artık Türkiye’yi çok iyi tanıyanlar,adetlerimizi de yaşamak istiyorlar.Sonra Taraklı’ya has buğdaydan yapılan Uğut’un lezzeti hayranlıkla dile getirildi.Böyle yerel lezzetlerin Avrupa’ya taşınması da gerekiyor’ diyerek, Sakarya’yı tanıtmada mutlaka hazır olunması gerektiğini söyledi.
KAYNAK:yenihaber.be

 

 

 

 

 

 

 

 

2623 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Başkan Özkaraman, Taraklı İlçesini AB’li Yapan İmzayı Attı. için 2 Yorum

  1. aysu dedi ki:

    sayın Tacettin Özkaraman bravo diyorum başkada bir şey demiyorum ,bu haberden Geyve’nin gelmiş geçmiş belediye başkanları utanır mı bilmem…….

  2. MUSTAFA AKIN dedi ki:

    Başkanım sizinle gurur duyuyoruz İlçenizi çok güzel tanıtımını yaptınız bölgenin Truzm bakımından en en şanlı yerindesiniz ve bunuda başarılarınızla pekiştiriyorsunuz. Allah yar ve yardımcınız olsun diyorum Alifuatpaşa Akın kKrtasiye http://www.akintoner.com

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle