Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 27 Temmuz 2011 | Eğitim, Gündem, Köyler, Manşet

Araştırma Ekibinin Çalışmaları Aralıksız Sürüyor…

 

Geyve İlçesi merkez ve köylerinde ‘Antik Dönem Yazıt Araştırmaları’nın aralıksız devam ettiği açıklandı.

Kültür Bakanlığı tarafından görevlendirilen ve Dr. Hüseyin Sami Öztürk(M.Ü. Ekip Başı), Aynur Artar(Kültür Bakanlığı Temsilcisi), Bülent Öztürk(M.Ü.Doktora Öğrencisi) oluşan ekip, çalışmalarına Geyve İlçesi Koru Köyü mahalleleri ve Belpınar Köyünde devam etti.

Koru Köyü Saray Mahallesinde çalışmalarına devam eden ekip, köyün yaşlılarının yönlendirmeleri sonucunda köy cami ve bahçesinde, mahalle içinde antik döneme ait bazı eserler tespit etti.

Cami bahçesinde bulunan ve musalla taşı olarak kullanılan taş üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda; taşın M.S.2.yy ait olduğu, Tatiyanos-Ariyanos-Sostratos-Yuliyanos-Flaviyanos adındaki erkek ve Epigenes adındaki kız kardeşlerin 63 yaşında ölen babaları içinyaptırdıkları mezarın kapı üstü taşı olduğu bilgisine ulaşıldı.

Ekip, Saray mahallesinde çalışmalarına devam etti ve köy içindeki inşaat çalışmaları sırasında bulunan farklı özelliklerde eserlere rastladı. 3-4 m. yüksekliğinde bir yazılı taşın toprağa gömülerek, tepedeki çukurluğun dibek taşı olarak kullanıldığı ve yazılı başka bir taşın gene toprağa gömülerek üzerindeki düz zeminin çeşme başında çamaşır yıkama yeri olarak kullanıldığı bilgilerine ulaşıldı. Daha önce yapılan çalışmalar sırasında bu çevrede farklı dönemlere ait yazılı taşlar ve sunak taşı bulunduğu da açıklandı.

Araştırma ekibi, Belpınar köyü ve çevresi ile ilgili olarak bilgi araştırmaları yaptı. Kulfallar Köyü yakınında bulunan Orta Köy mevkindeki Ermeni Kilisesi kalıntılarında da incelemelerde bulundu.

Ekip başı Dr.Öztürk araştırma çalışmalarının aralıksız devam edeceğini açıkladı. Namık CİHAN-Geyvemedya.com

4232 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Araştırma Ekibinin Çalışmaları-2 için 1 yorum

  1. recep ali dedi ki:

    yemekler bedava ne var böyle gezmeye

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle