Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 31 Ekim 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Sakarya, Videolar

ANTALYA GEYVE AYVASINI SEVDİ..

Geyve İlçe tarım Müd.-Muhtarlar ve çiftçiler ANTALYA FRUTECH Meyve Fuarında (14)FRUTECH Meyve Fuarına “Geyve Ayvası” Damgasını Vurdu…

 

Antalya İlinde düzenlenen; “FRUTECH 1. Meyve Yetiştiriciliği ve Teknolojileri Fuarı”na, Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kalabalık bir kadro ile katıldı.

Fuara; Sakarya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Erdemir, Mdr. Yard. Nuri Al, Bitki Üretim Şb. Mdr. İlhan Özkan ile birlikte Akyazı-Geyve-Arifiye-Pamukova-Kaynarca-Adapazarı-Serdivan-Söğütlü İlçe Tarım Müdürleri ve 1 teknik eleman ile Geyve – Pamukova meyve üreticileri, Geyve Ziraat Odası Başkanı katıldı.

Türkiyede ilk defa meyvecilik sektörünün üretim ve ticaretini yapan tarafları bir araya getirme özelliği taşıyan iktisat fuarının amacının; Meyvecilik sektörünün sorunlarına ve gelecekte yaşanması muhtemel problemlere bu günden çözüm bulmak, meyve talebini arttırmak, dış ticareti geliştirmek, sektörün tüm taraflarını bir araya getirmek olarak açıklandı.

Antalya Cam Piramitte düzenlenen fuarın açılış törenine; AntalyaValisi Sebahattin Öztürk, Uganda Cumhuriyeti Büyükelçisi Johnson Agara Olwa ve Eşi, Türkiye Meyve Üreticileri Bir. Başk.Alaettin Gülal, Fidan Üreticileri Bir. Başk. Abdullah Kankaya, Meyve Suyu End. Der. Yön. Kur. Başk. Mahmut Atom Duruk, Uludağ Yaş Meyve Sebze Sek. İhr. Bir. Başk.Salih Çalı, MSK Fuarcılık Yön. Kur. Başk. Sedat Kalınoğlu, Bitkisel Üretim Genel Mdr. Yard. Ümit Bayram Kutlu, Isparta G.T.Hayvancılık İl Mdr. Cenk Şölen, davet edilen konuk üreticiler katıldı.

Konukların yaptığı tanıtım konuşmalarından sonra; konuk yöneticilere anı plaketleri verildi. Programa katılan protokol üyeleri birlikte, fuarın açılış kurdelesini birlikte kesti. Programa katılan konukların tamamı, fuarda yer alan stadtları tek tek gezerek görevlilerden gerekli bilgileri aldı.

Fuarın en ilgi çeken standı tartışmasız Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü standı oldu. Diğer standlarda sadece konuları ile ilgili olarak tanıtıcı konuşmalar yapıldı ve broşürler dağıtıldı. Sakarya İl standında ise; Geyve ve Pamukova ilçelerindeki üreticilerden alınan Üzüm ve Ayva meyveleri konuklara ikram edildi. Stand görevleri saatlerce “Geyve Ayvası” soyarak konuklara ikram etti. Talep eden konuklara; meyve dolu çantalar ve ilden getirilen tanıtım kitapçıkları hediye edildi. Geyveli ve Pamukovalı meyve üreticileri elleri ile konuklara üzüm ve ayva ikram etti. Standa yoğun ilgi gösteren Uganda Büyükelçisi ikram edilen Geyve Ayvasını ve Üzümleri, tanıtılan Zeytin Yağını çok beğendiğini ve tüm ürünleden ülkesi için satın almak istediğini söyledi. İl Müdürü Mehmet Erdemir ile görüşen büyükelçi gerekli bilgi alışverişinde bulundu.

Fuara gelen konuklar birlikte, bir doğa harikası olan DÜDEN Şelalesini gezdi. ( DÜDEN: su yutan delik demektir. Farklı kaynaklardan doğan akarsuların, yeryüzündeki deliklerden((Düdenlerden)) yer altında kaybolması ve tekrar yeryüzüne çıkması olayına düden suyu denir.)

Sakarya İl Müdürlüğü tarafından Antalya İlindeki Fuar amacıyla konuk edilen Sakaryalı konuklar geceyi İlin gözde Moteli PORTO BELLO Motelinde geçirdi.

Fuara katılanlar düşüncelerini şöyle açıkladı: ” İyi niyetle yapılan harcamalar ve verilen emekler elbette takdire şayandı. Fuarda konuklarına yöresinin meyvelerini ikram eden, tattıran hatta hediye eden tek stand Sakarya İlinin ki. Göze çarpan tek eksiklik ise; Sunumda ki amatörlük idi. Gerçekleştirilen diğer fuarlardaki standlar incelenebilir ve ilimize yakışır bir stand olabilirdi. Pazaryeri görüntüsünden uzaklaşılırdı o zaman. Zamanın darlığı belki neden olmuştu. Konukların tek sorunu; uyulacak programı bilmemeleri oldu. Saatlere göre uyulacak program belli değildi. Fuarın bir ilk olması ve  İlin ürünlerini sunan İl Müdürlüğünün sorun yaşamasına neden oldu belkide. Bundan sonraki fuarlarda Geyvenin meyvelerini tanıtmak – sunmak üzere her türlü görevi en iyi şekilde yapmağa hazırız.”

 Namık Cihan. Geyvemedya.com


Geyve İlçe tarım Müd. FRUTECH Meyve Fuarında by geyvemedya


FRUTECH Meyve Fuarı-ANTALYA by geyvemedya


antalya düden şelalesi by geyvemedya

6022 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Antalya Meyve Fuarına Geyve Ayvası damgasını Vurdu. için 3 Yorum

  1. İbrahim AÇILAN dedi ki:

    TÜRKİYE AYVA ÜRETİMİNİN %70 KADARI GEYVE’DE ÜRETİLMESİNE RAĞMEN MAALESEF YETERLİ TANITIM OLMAMASI YÜZÜNDEN GEREĞİNCE DEĞERLENDİRİLEMİYORDU. AYVA LOKUMUNUN BİLE OSMANELİ İLÇESİNDE YAPILMASI EPEY DÜŞÜNDÜRÜCÜYDİ. BU AÇIDAN ÇOK ÇOK ÖNEMLİ VE OLUMLU BİR KATILIM BU. DİLERİM Kİ BU TÜR TANITIM FAALİYETLERİ ARTAR VE ÜRÜNLERİMİZ HAKKIYLA DEĞERLENİR. ALKIŞLAR EMEĞİ GEÇEN HERKESE

  2. fuarla ilgili yaptığınız haberden dolayı teşekkür ederim. ama bir gazeteci her zaman niye objektif olamaz anlayamıyorum. standa konan bütün meyveler pamukova meyvesi olduğunu Geyve den gelen meyvelerin stantta konulmayacak kadar kötü olduğundan stant arkasında olduğunu bildiğiniz halde milliyetcilik adına yaptığınızdan üzüldüm. Bu yorumu sadece elindeki en iyi meyveyi veren pamukova üreticisi adına yazıyorum. maalesef aynı fedakarlığı yapamayan geyve çiftçisine sitem etmeniz gerekirdi öğündüğünüz geyve meyvesi dediğinizin tamamı pamukovadandı. pamukova çiftçisine de teşekkür eedebilirdiniz insanlık adına…

  3. RECEP YAMAN dedi ki:

    YALNIZ BİRŞEY DİKKATİMİ ÇEKTİ RESİMLERDEKİ MEYVELERİN %90’I PAMUKOVA MEKECE KÖYÜ YAMANLAR TARIM TARAFINDAN ÜRETİLEN MEYVELERDİR BİLGİLERİNİZE 🙂

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle