Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 14 Haziran 2018 | Alt Haberler, Ekonomi, Gündem, Manşet, Sakarya, Spor, üst Haberler

Amatör Spor Kulüplerine Maddi Destek

Amatör Spor Kulüplerine Destek Töreni İftar Programı İle Bütünleşti

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünce Amatör Futbol Kulüplerine destek amaçlı düzenlenen iftar programı  gerçekleştirildi

Ormanpark’ta düzenlenen programa Vali İrfan  Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit,  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel, Sakarya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Yaşar Zımba, APEK Başkanı Sabahattin Karasakal, amatör spor kulübü yöneticileri ve antrenörler ile sporcular katıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak 16 İlçede 54 branşta faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden İl Müdürü Çelikel, Bakanlığın tesisleşme, malzeme yardımı ve nakdi yardımlar ile amatör kulüp ve sporculara destek olmaya çalıştığını, son 5 yılda ilimize 8 sentetik zeminli futbol sahası kazandırdıklarını, Akyazı Batakköy ve Taraklı ile Sapanca Hacımercan Sentetik zeminli futbol sahalarının da tamamlanma aşamasında olduğunu ifade etti.

Sakarya Askf Başkanı Yaşar Zımba;TASKK ve Spor genel müdürlüğü işbirliğinde alınan karar gereği gerekli evrakları tamamlayan, futbol federasyonu ve GHSİM’de kulübünü tescili yaptıran futbol harici bir amatör branşını kulüp bünyesinde açan 94 spor kulübüne maddi yardım yapılacak.

Kulüplere her yıl malzeme yardımı yapıyorduk. Bu yılda TASKK ve Spor genel Müdürlüğü işbirliğinde malzeme yardımı yapılması konusunda görüşmeler yapıldı.Ancak TASKK yönetimi olarak bizler bu yıl malzeme değil de maddi yardım yapılması konusunda ısrarcı olduk, bu ısrarcılık ve öneri ile malzeme yardımları bu yıl maddi yardıma döndü.Şunu da belirtmek isterimki Türkiye genelinde en çok kulüp yardımı alan iller İstanbul, İzmir, Sakarya ve Ankara olduğunu belirtti.

Kulüp yardımları için Gençlik ve Spor Bakanımız Aşkın Osman Bak, Spor genel müdürümüz Mehmet Baykan, TASKK genel başkanı Ali Düşmez, İlimizde kulüp evraklarını Ankara’ ya bir an göndermek için teşkilatını çalıştıran, dağıtım sürecinde yardımcı olacak GHSİM il müdürü Fatih Çelikel’e teşekkür eder. Yapılan yardımların kulüplerimize hayırlı olması diler, güle güle kullanmalarını temenni ederim. dedi.

20 yıl Türkiye’nin birçok yerinde Kaymakamlık, 10 yıldan fazla zamandır Bingöl, Afyon, Ordu ilinden sonra Sakarya’da Valilik görevini yürüttüğünü, çalıştığı her yerde amatör spor kulüpleri ile çok samimi diyalog ve ilişkilerde bulunup elinden geldiğince destek olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, “İl Özel İdareleri kapatılınca, amatör spor kulüplerine destek olma işini Belediyeler aldı. Bazı yerlerde Belediyeler az ya da çok yardımcı olmaya çalışıyor, ancak hep birlikte özellikle amatör spor kulüplerinin ellerinden tutmamız lazım.

Lisanslı her türlü amatör, bireysel sporların artması gerekiyor. ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’ diyoruz, ancak birçok vatandaşımız spordan oldukça uzak yaşıyor. Her türlü hastalığın başı aslında spordan uzak kalmaktan kaynaklanıyor. İdari tecrübelerimden gördüğüm birçok olay var, onlardan bir tanesi de; bazı okul müdürlerinin son derece yaramaz, baş edilemez ve cezalarla uslandırılamayan çocukları bir spor etkinliği ile tanıştırıp tamamen değiştirmesidir.

Çocuklar okulların amatör kulüplerinde futbol, basketbol oynuyor, güreş yapıyor, tiyatro gibi sosyal faaliyetlere yönelip etkileşimde bulunuyor ve bir bakıyorsunuz o düzelmez denilen çocuk, derslerinde başarılı, arkadaşlarıyla uyumlu, öğretmenleri ile çevresine de son derece saygılı ve seviyeli bir ilişki geliştirmiş. İşte bu sporun iyileştirici gücünü bize çok güzel bir şekilde anlatıyor.

Mesela Ordu Valisi iken Türkiye çapında yüzme yarışmasına gelen otistik çocukları tanıdım. Allah kimsenin başına vermesin ama otistik çocukları bilirsiniz, ismini çağırsanız dönüp bakmaz, göz teması kurmaz, kendi âleminde yaşar ve hatta bazıları kendilerine zarar verir, sustan anlamaz. Bu çocukları yüzme sporuyla tanıştırıp öyle güzel rehabilite etmişler ki, onların bu hallerini görünce ağlayasım geldi. Ne söylerseniz anlıyor, ellerinde makineyle birbirlerinin resmini çekip gülüp eğleniyorlardı. Bu durum hem bizim hem de aileleri için aslında son derece büyük bir nimet.

İşte bu durumlar da göz önüne alındığında, bizim amatör spor kulüplerine çok yardımcı olmamız, tesis, saha ve malzeme gibi maddi veya manevi olarak her türlü destekte bulunmamız gerekiyor. Ülkemizin geleceği ve sağlıklı nesiller yetiştirmek adına bu hususlar çok önem arz ediyor.

Bakanlığımız da sağolsun ellerinden geldiğince amatör spor kulüplerine büyük bir omuz veriyor. Amatör sporcularımızın ailevi olarak maddi durumu yetersiz kaldığı için özellikle kıyafete, sahaya, meydana ve her türlü malzemeye ihtiyaç duyuyorlar. Bazen yarışmalar için deplasmana gitmeleri icap ettiği gibi, gelenleri de ağırlamak gerekiyor, bunların hepsi sonuçta maddiyat gerektiriyor. Bazen de gönüllü olarak Allah rızası ve memleket için çabalayan hayırsever insanlarımızın omuzlarında gidiyor bu işler. Devletimiz de, maddi ve manevi olarak her türlü desteği vermeye çalışıyor. Spor Toto Teşkilatı, bazen yardımla bazen de saha ve bina yaparak destek oluyor. Tabi Valiliğin imkânları ile bizler de elimizden gelen her türlü desteği yapmak istiyoruz.

Ayrıca sonuna geldiğimiz Ramazan’ı Şerif ve Cuma günü kavuşacağımız bu güzel bayramın, bütün İslam Âlemi ile dünyaya, barış ve huzur getirmesini Yüce Allah’tan temenni ediyorum. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş olarak bize müjdelenen Ramazan’da birçok sayısız hikmet var. Ömrü olanlara Allah nice Ramazanlar nasip etsin. Allahuteala Kuranı Kerim’de; ‘Ey iman edenler! Sizden öncekilere Ramazan ayında oruç tutmak farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Öyle ise sizden kim Ramazan ayına ulaşırsa onda oruç tutsun’ diye buyuruyor. Demek ki şu anda Ramazan ayına ulaşamayan değerli kardeşlerimiz, büyüklerimiz de var. Rabbim onlara da rahmet eylesin. Oruç ile sadece bedenin aç bırakılıp terbiye edilmesi değil, iyi bir hasletle bazı güzel huylara sahip olmamız hedefleniyor” dedi.

Programın sonunda Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından ilimizdeki 94 Amatör Spor Kulübüne destek amacıyla gönderilen 480.000 TL’lik yardım çeki, ASKF Başkanı Yaşar Zımba’ya teslim edildi.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

1395 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle