Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 27 Mayıs 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Teknoloji

Alifuatpaşa-Doğançay hızlı tren inşaatı için yer yeslimi süreci başladı


hızlı tren 2Alifuatpaşa (Geyve)-Doğançay hızlı tren inşaatı için yer yeslimi süreci başladı.

 

Ankara-İstanbul hızlı tren projesi 2. faz kapsamındaki en kritik işlerden biri olan Doğançay ripajının 1. bölümü olan yaklaşık 12 km uzunluğundaki Alifuatpaşa-Doğançay arasındaki kesimde inşaat aşamasına geçiliyor. Yapılan ihalenin sonuçlanmasının ardından geçtiğimiz günlerde yüklenici ile sözleşme imzalandı ve yer teslimi, mobilizasyon aşamasına resmen geçildi. İnşaatında 18 ay süresi bekleniyor. Hızlı tren hattının açılış hedefi olan 29 Ekim’de bu bölümün paralelindeki konvansiynel hattın kullanılması bekleniyor. Bu amaçla Pamukova ile Alifuatpaşa arasında 2 hat arasında geçişi sağlamak amacıyla makas bölgesi bulunuyor. Aşağıdaki çizelgede pamukova-Köseköy demiryolu sinyalizasyon projesi kapsamında Alifuatpaşa ile Pamukova arasında yapılacak makas hattı görülmektedir.

hızlı tren 1

Pamukova-Alifuatpaşa arasında hızlı tren (kırmızı çizgi) ve konvansiyonel hattın (gri çizgi) görünümü aşağıdaki haritadadır. haritada görüldüğü gibi Ak-Gıda Fabrikası’nın Sakarya Nehri’ne bakan arka tarafındaki bölgede 2 hat birbiri ile temas halindedir. Makas bölgesinin burası olması beklenmektedir.

hızlı tren 2

 

 

Alifuatpaşa’da Sakarya Nehri’nin doğusunda bulunan Parla Tepesi’nden başlayıp Doğançay’a doğru yapılacak tünellerin numara bilgisi ve uzunlukları şöyledir.

Tünel-9: 757 m

Tünel-8: 1.818 m

Tünel-6: 3.220 m

Tünel-5: 1.285 m

Tünel-4A: 170 m

Tünel-4B: 70 m
————————-
Toplam uzunluk: 7.320

hızlı tren 3
Güzergah anlatımı aşağıdadır:

12 km’lik hızlı tren hattı inşaatı Alifuatpaşa’daki Parla Tepesi’nin güneyinde bulunan ve geçtiğimiz günlerde bu linkteki haberde fotoğraflarını yayınladığımız VK12 no’lu viyadüğün kuzeyinden itibaren başlayacak. Parla Tepesi’ni 757 m uzunluğunda bulunan 9 no’lu tünel ile geçecek olan hızlı tren hattı daha sonra 1.818 m uzunluğundaki 8 no’lu tünelden ilerleyecek. Tünel-8’den sonra VK-10 adlı viyadükten ilerleyecek olan hat 3.220 m uzunluğundaki 6 no’lu tünele ulaşacak. Sonrasında tekrar viyadük (VK-9) ile geçilecek olan hat 1.285 m uzunluğundaki 5 no’lu tünele girecek. 5 no’lu tünel Parla tepesi’nin 10 km kuzeyinde bulunuyor. Parla Tepesi’nden 5 no’lu tünele kadar nispeten düz bir çizgi ile devam eden hızlı tren hattı Tünel-4A (170 m) ve Tünel-4B (70 m) olarak adlandırılan 2 kısa
tünelden geçtikten sonra 8 ve 7 no’lu viyadüklerden geçerek batıya doğru yönelecek. Bu 2 viyadükten sonra Sapanca’ya direk ulaşacak olan 7.453 m uzunluğundaki 1 no’lu tünele girecek. İhalesi sonuçlanan iş 1 no’lu tüneli kapsamamaktadır. 1 nolu tünel Doğançay ripajı 2. kısım kapsamında yapılmak üzere çok yakında ihaleye çıkılacaktır.

NOT:Eskişehir-İstanbul Hızı tren inşaatının Pamukova  ile Geyve Boğazı bölgesi arasındaki çalışmalarında teknik desteklerinden dolayı Raytük.net demiryolu ulaşım sitesine teşekkür ederiz.

KAYNAK:http://www.rayturk.net/

HIZLI TREN HATTININ GÜZERGAHINI GÖSTEREN HARİTA:

LİNKİ TIKLAYINIZ

http://wikimapia.org/#lang=tr&lat=40.522771&lon=30.282354&z=15&m=b&v=1

 

6595 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle