Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 30 Nisan 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Manşet, Sakarya

Alifuatpaşa-Doğançay hızlı tren inşaatı için sözleşme imzalanacak.

DSCF4041-600x455Alifuatpaşa-Doğançay hızlı tren inşaatı için sözleşme imzalanacak.

Hızlı tren inşaatında bir belirsizlik daha kalktı

 Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin 2. fazı olan Eskişehir-İstanbul etabı ile 

ilgili önemli bir belirsizlik ortadan kalktı. Doğançay 1. etap işi ihalesi sonuçlandı. Yakında sözleşme imzalanmasıyla işlere fiilen başlanacak. Hızlı tren inşaatında bu bölge ile ilgili belirsizlik olan diğer iş ise Doğançay ripajı 2.
etabı olup yakında ihale duyurusunun yapılması planlanıyor.

 TCDD Genel Müdürlüğü;nün Ankara ; İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi  kapsamındaki Doğançay Ripajı 1. Kısım Ali Fuat Paşa ; Doğançay arası  (Km:132+560-143+661 (Geri) Kesimine Ait Altyapı İnşaat Yapım İşi ihalesinde sona  gelindi.

Yaklaşık maliyeti 499.405.304,00 TL olarak belirlenen ihaleyi 2. en düşük teklif olan 238.000.000 TL teklifi ile Şenbay;Özgün Madencilik ortak girişimi kazandı. 1. en düşük teklif ise aşırı düşük tekliften dolayı elendi.

Yasal sürecin dolmasından sonra ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzalanacak. İhale şartnamesinde belirtilen iş sürsi ise minimum 18 ay olarak belirtiliyor. Mayıs ayında işlerin başlaması ile bitiş tarihi Aralık 2014 olacaktır.

29 .Ekim’de hizmete açılması planlanan hızlı tren hattı başlangıçta bu bölümü kullanmayıp Pamukova’dan eski hatta girerek Arifiye’ye ulaşacak. Doğançay ripajı 2. etabı olan Doğançay-Sapanca arasının ihale duyurusu ise henüz yapılmadı. Bu bölümünde inşaa edilmesi ile birlikte hızlı tren 2015’ten itibaren bu yeni  hatları kullanmaya başlayacak.

Alifuatpaşa’da hat yapımı aşağıdaki fotoğrafta görülen Parla Tepesi’ndeki bu  noktadan itibaren başlayacaktır.

Alifuatpaşa-Doğançay hızlı tren inşaatında 6 adet tünel kazılacak

 Ankara-İstanbul hızlı tren projesi 2. faz kapsamındaki en kritik işlerden biri olan Doğançay ripajının 1. bölümü olan yaklaşık 12 km uzunluğundaki Alifuatpaşa-Doğançay arasındaki kesimde inşaat aşamasına geçiliyor. Yapılan ihalenin sonuçlanmasının ardından çok yakında sözleşme imzalanıp yer teslimi ve mobilizasyon aşamasına geçilecek. Alifuatpaşa Parla Tepesi’nden başlayıp Doğançay’a doğru yapılacak tünellerin numara bilgisi ve uzunlukları şöyledir.

Tünel-9: 757 m
Tünel-8: 1.818 m
Tünel-6: 3.220 m
Tünel-5: 1.285 m
Tünel-4A: 170 m
Tünel-4B: 70 m
————————-
Toplam uzunluk: 7.320

alifuatpaşa doğançay arası hızlı tren tünelleri

Güzergah anlatımı aşağıdadır:

12 km’lik hızlı tren hattı inşaatı Alifuatpaşa’daki Parla Tepesi’nin güneyinde bulunan ve geçtiğimiz günlerde bu linkteki haberde fotoğraflarını yayınladığımız  VK12 no’lu viyadüğün kuzeyinden itibaren başlayacak. Parla Tepesi’ni 757 m uzunluğunda bulunan 9 no’lu tünel ile geçecek olan hızlı tren hattı daha sonra 1.818 m uzunluğundaki 8 no’lu tünelden ilerleyecek. Tünel-8’den sonra VK-10 adlı viyadükten ilerleyecek olan hat 3.220 m uzunluğundaki 6 no’lu tünele ulaşacak. Sonrasında tekrar viyadük (VK-9) ile geçilecek olan hat 1.285 m uzunluğundaki 5 no’lu tünele girecek. 5 no’lu tünel Parla tepesi’nin 10 km kuzeyinde bulunuyor. Parla Tepesi’nden 5 no’lu tünele kadar nispeten düz bir çizgi ile devam eden hızlı tren hattı Tünel-4A (170 m) ve Tünel-4B (70 m) olarak adlandırılan 2 kısa
tünelden geçtikten sonra 8 ve 7 no’lu viyadüklerden geçerek batıya doğru yönelecek. Bu 2 viyadükten sonra Sapanca’ya direk ulaşacak olan 7.453 m uzunluğundaki 1 no’lu tünele girecek. İhalesi sonuçlanan iş 1 no’lu tüneli kapsamamaktadır. 1 nolu tünel Doğançay ripajı 2. kısım kapsamında yapılmak üzere çok yakında ihaleye çıkılacaktır.

ÖZEL NOT:Bölgemizdeki hızlı tren çalışmaları hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirme konusunda teknik bilgi desteklerini bizden esirgemeyen www.rayturk.net sitesi ile yöneticisi Mehmet beye  teşekkür ediyor, ilçemizden saygı ve selamlarımızı sunuyoruz..

 

 

KAYNAK:www.raytürk.net

6675 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle