Hoşgeldiniz  

Sadettin ARMAĞAN | 25 Kasım 2017 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, YAZARLAR

Ailede Mutluluğun Şifresi

Ailede Mutluluğun Şifresi

İslam dininde aile deyince aklımıza gelen şudur.

Nikah bağıyla birbirine bağlanmış kadın ve erkek, bunlardan meydana gelen çocuklar, islam ailesi budur. Böyle bir yuvanın mutlu olabilmesi için sadece islam ailesi olmakla bitmez. Bu ailede islam yaşantısı olacak. Kişinin sadece isminin yuvasının memleketinin Müslüman olması yetmez. Yaşantının Kur’an ve sünnete, Ahlakı Rasulullaha uygun olması şarttır. Bunun içinde meseleye kökten temelden başlamak lazım.

Peygamber Efendimiz SAV buyuruyor ki “Ailelende huzur istiyorsan evleneceğin kişinin dini ve Ahlakı temiz olanına dikkat et.” Bu Peygamber sözü kadın ve erkek, ikisi içinde geçerlidir. Evliliğini dini kurallara uygun yap. Kadınlı erkekli bir arada oyunlu sazlı sözlü şeytani bir usule uyma, evlendikten sonra erkek için geçerli ilk emir “Ailene namazı emret, sende söylediğini yap.” Taha Suresi 132

Namaz dinin direğidir buyuran Peygamberimizin sözüyle evinin yuvanın, ailenin, kendinin direğini dik. Evinde Kuranın sözü dinlensin. Kur’an yani Rabbimin emirleri yapılsın, yasaklardan kaçınılsın. İşte böyle bir ev Müslüman evidir. Bu evde huzur eksilmez. Ufak tefek aksaklıklar olur mu? Olur. bu da işin imtihanıdır. Ayrıca bir ailenin mutlu olabilmesi için şu aşağıdaki altın değerindeki hususlara dikkat edelim.

1- Rıza : Yani ailede herkes varlıkta, yoklukta, iyi günde, kötü günde, sevinçte ve hüzünde birbirinden razı olacak. Hiçbiri ötekini suçlu görmeyecek berabere gönül hoşnutluğu ile aile beraber hareket edecek.

2- Vefa : Ailede herkes birbirine gönülden, kopmaz bir bağ ile bağlanarak araya kim girerse girsin vefa bağımızı koparamasın. Size unutulmayacak bir olayı anlatmak istiyorum. Bir gün Hz. Aişe anamız Peygamberimiz SAV’e sordular. Ya Rasulallah beni ne kadar çok seviyorsunuz. Sevginize bir örnek verir misiniz? Peygamber Efendimiz cevap verdi. Ya Aişe, hanımım, hatunum ben seni kördüğüm gibi seviyorum. Biliyorsun kördüğümü çözmek zordur. İşte benim sana olan sevgimin çözülmesi de mümkün değildir. işte çözülmeyecek bir bağ ile düğüm ile birbirimize kilitlenelim, bağlanalım.

3- Sevgi: Ailede sevgi Allah ve Rasulullah sevgisine göre olacak. Karşılıksız, menfaate dayanmayan sevgi ile birbirine bağlı ailede huzursuzluk olmaz.

4- Sabır : Ben haklıyım diye ailede herkes zeytinyağı gibi üste çıkmak istemeyecek. Sabır, haklı olduğun zaman gösterdiğin hareketin adıdır. Bunun anahtarını da Peygamber Efendimiz SAV vermiş. Erkek ümmetim hanımını çok sev, az anla, her işten bin iş çıkarma, senin hanımın melek değil ki hatasız olsun. Kadın ümmetim sende erkeğini az sev, çok anla, dışarıda günün zorlukları ile boğuşmuş akşam olsa da kendimi yuvama bir atsam, dinlensem diyen kocanı kapıdan girer girmez, nerde kaldın, hani ne aldın, neden boş geldin? Sözlerinle adamı boğma, eve geldiğine pişman etme huzursuzluğun, kavganın fitilini ateşleme. Geç geldin merak ettim. İyi ki geldin. Özlemiştim. Günün iyi geçmiştir inşallah. Sen hoş geldin dedin mi işte eşinin stresi biter. Eve huzur güneşi nur gibi doğar. İsterse bundan sonra sofrada kuru soğan, bir dilim ekmek olsun. Bal ve börekten daha hürmete geçer.

Aziz dostlarım

Evlenen iki eş birbirinin nasibidir. Bu nasibe razı olmak imanın gereğidir. Bu nasibe nikahla ulaşmak farz olduğu gibi hakkını korumakta farzdır. Sevdiğini kusuru ile sevmek, kabul etmek mutluluk için bir adımdır. Basit nedenler öne sürerek birbirine küsüp boşanmayı düşünmek doğru değildir. boşanmak helaldir fakat Peygamber Efendimiz buyuruyor ki helaller içinde Rabbimin sevmediği tek helal boşanmaktır.

Rabbimizin bu konudaki emrini söyleyerek sözümüzü bitirelim. Kadınlarınızla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmazsanız hemen boşamaya gitmeyin. Sizin hoşlanmadığınız bir şeyde Allah cc pek çok hayır yaratır. Nisa Suresi 19.

İslam havasını teneffüs eden mutlu aileler olmanızı Rabbimden niyaz ediyorum. Selam ve Sevgi ile kalınız.

1984 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle