Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 29 Ekim 2013 | Gündem, Teknoloji

Marmaray’a geri sayım başladı

marmaraya_geri_sayim_basladi_5532Asrın projesi Marmaray, Cumhuriyet’in 90. yıldönümü olan bugün hizmete girecek.

Asya ile Avrupa kıtaları arasında denizin altından kesintisiz ulaşımı sağlayacak dünyanın en büyük ve önemli projelerinden Marmaray için geri sayım başladı.

TÜRKİYE’NİN 1.5 ASIRLIK HAYALİ

Türkiye, 153 yıldır beklediği hayaline binlerce işçi, 1343 teknik uzman ve mühendisin çalışmaları sonucunda Cumhuriyetin 90. yıldönümünde kavuşuyor. Asya ve Avrupa’yı deniz altından demiryolu bağlantısıyla birleştirecek Marmaray, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan tarafından açılacak.

SULTAN ABDÜLMECİT HAYAL ETTİ, OLDU

İstanbul Boğazı’nın altından geçecek bir demiryolu tüneli ile ilgili ilk düşünce 1860 yılında Sultan Abdülmecid tarafından dile getirildi. İstanbul Boğazı altından geçiş ilk olarak deniz dibi üzerine inşa edilen sütunların üzerine yerleştirilen tünel olarak planlandı.  153 yıllık bir plan sonucunda başlanan çalışmaların ardından, bugünkü projede belirlenen güzergahın, ‘en iyi güzergah’ olduğuna karar verildi.

3’Ü YERALTINDA TOPLAM 5 DURAK

Marmaray Projesi, üçü yer altında olmak üzere 5 istasyondan oluşuyor. Marmaray’ın ilk istasyonu Ayrılıkçeşme, Kadıköy-Kartal-Kaynarca metro hattıyla entegre olacak.

2 KITA ARASI 4 DAKİKA

Marmaray’da yolculuk süresi, Gebze ve Halkalı arası 105 dakika, Bostancı ve Bakırköy arası 37 dakika, Söğütlüçeşme ve Yenikapı arası 12 dakika, Üsküdar ve Sirkeci arası 4 dakika olacak.

KAYNAK:www.ensonhaber.com

888 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle