Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 01 Haziran 2016 | Alt Haberler, Gündem, Sağlık, Sakarya

72 YAŞINDAKİ HASTAYA BİYOLOJİK KALP KAPAĞI KATILDI

sareh-kalp-kapakcigi-degistirildi- (1)Riski ameliyat başarıyla gerçekleşti

SÜEAH Kalp ve Damar Cerrahi Kliniği’nde ameliyatı risk taşıyan 72 yaşındaki hastanın kalp kapağı değiştirilerek, ritim bozukluğu için özel işlem yapıldı. Kalp cerrahisinde zorluk derecesi yüksek olanoperasyon sayesinde hasta sağlığına kavuştu.

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SÜEAH) Kalp ve Damar Cerrahi Kliniği başarılı bir operasyona daha imza attı. SÜEAH Kalp ve Damar Cerrahi Kliniği doktorları 72 yaşındaki Güzide Kul isimli hastaya riskli bir ameliyat sonrası biyolojik kapak takarak, anormal ileti yollarını dondurdu.

BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Başarıyla gerçekleşen ameliyatla ilgili bilgi veren Doç. Dr. İbrahim Kara, aort darlığının genellikle ileri yaşlarda kendini gösterdiğini belirterek“Bu hastalık ilerleyen yorgunluk ve nefes darlığıyla kendini gösterir ve sonunda hastayı ani ölüm riskiyle karşı karşıya bırakabilir.Hastamızda aort darlığı ve bundan mütevellit ritim bozukluğu da mevcuttu. Dolayısıyla cerrahi tedavi oldukça yüksek risk taşıyordu. Hasta ve yakınlarının onayı alındıktan sonra hastanemiz kalp ve damar cerrahi kliniğinde hem aort kapaktaki kireçler tamamen temizlenip biyolojik kapak takılarak, hem de ritim bozukluğu aynı seansta ‘Cryo-ablasyon’ adını verdiğimiz anormal ileti yollarının dondurulması işlemiyle başarıyla tedavi edilerek hastamız sağlığına kavuştu. Kalp cerrahisinin zorluk derecesi yüksek olan, tecrübeli ekip ve deneyim isteyen bu operasyonunda, aynı seansta hem yüksek riskli kalp kapağının değiştirilmesi, hem de ritim bozukluğu için dondurma işlemi yapılarak yüksek kaliteli bir ameliyat gerçekleştirilmiştir.” dedi.

“KENDİMİ ÇOK İYİ HİSSEDİYORUM”

Geçen yılın aralık ayından itibaren kalp ritminde rahatsızlık hissettiğini belirten Güzide Kul, 6 aylık sürede pek çok rahatsızlık yaşadığını ancak ameliyat riskli olduğu için çekindiğini dile getirdi. Kul, son muayenesinde her iki kalp kapağında sıkıntı olduğunu duyması veSÜEAH‘ta aynı şikayetten ameliyat olan komşusunun da durumunu görünce açık ameliyat olmaya karar verdiğini kaydetti. Başarılı bir operasyon sonrası sağlığına kavuşan 72 yaşındaki Kul “Hamdolsun ameliyatım, yoğun bakım sürecim ve iyileşmem çok kısa sürdü. Doktorlarımdan Allah razı olsun, çok ilgilendiler. Hiç korktuğum gibi olmadı, kendimi çok iyi hissediyorum.” diyerek ameliyatında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Ali Ulvi DERYAOĞLU-Geyvemedya.com

 

2007 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle