Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 17 Kasım 2018 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, Yaşam

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Başlıyor

Geyve Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Aykut Yurt, zorunlu kış lastiğini takmayan kişilere 625 TL idari para cezası verileceğini açıkladı.

Oda Başkanı Yurt, 1 Aralık ile 1 Nisan Tarihleri arasında uygulanacak olan zorunlu kış lastiği uygulaması hakkında açıklamalarda bulundu.Kış lastiklerinin yolcu ve eşya taşıyan araçlar için zorunlu durumda olduğunu ifade eden Başkan Yurt bu durumun altını çizdikten sonra “ayrıca kamyon ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinde, kamyonet,minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinde, seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler kış lastiği yerine geçer.Römork lastiklerinde ise zorunlu olmadığını ifade etti.

“KAR TANESİ” İŞARETİ OLMALI

Patinaj zincirinin kış lastiği zorunluluğunu engellemediğini belirten Başkan Yurt, kış lastikleri hakkında da bilgiler verdi.Buna göre kamyon, çekici,tanker ve otobüslerde 4mm., kamyon, minibüs ve otomobil türü araçlarda 1,6 mm. Lastik derinliği kabul edilebilir en alt sınır olarak belirlendi.Kış lastiklerinde yanak kısmında M+S veya Kar tanesi işareti veya her iki işaretin de bulunduğunu belirten Yurt, ayrıca “Aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde sırt deseni uygunluğu kontrol edilir. Lastikler kaplama ise diş derinliği ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur” diye konuştu.

UYMAYANLARA CEZA

Uygulama uymayan Şoförlere ise 625 TL idari para cezası uygulanıp, lastiklerini değiştirebilecekleri en yakın noktaya kadar gitmelerine izin verilecek.Tüm şoför esnafını bilgilendirip, belirtilen hususlara dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan Başkan Yurt, kazasız belasız kış mevsimi geçmesini temenni etti.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

1647 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle