Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 16 Kasım 2017 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler

Yörenin ürünleri işlenecek

Yörenin ürünleri işlenecek

‘Geyve Belediyesi Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’, Geyve’de üretilen ürünlerin işlenmesine ve satılmasına katkı sağlayacak. İlçede yaşayan kadınların çalışacağı merkezde hem çiftçi, hem de yöre halkı kazanacak.

Geyve İlçesi’nde 12 Dönüm Arazi üzerinde Geyve Belediyesi tarafından yapımına başlanılan ‘Geyve Belediyesi Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’, Geyve’de üretilen ürünlerin işlenmesine ve satılmasına katkı sağlayacak. İlçede yaşayan kadınların çalışacağı merkezde hem çiftçi, hem de yöre halkı kazanacak.

KAZANILAN GELİR BÖLGE HALKINA KULLANILACAK

Geyve Belediyesi tarafından hazırlanan proje sonrasında yapımına başlanılan ‘Geyve Belediyesi Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’, 12 Dönüm alan üzerine inşa edilecek. Tesiste bölgedeki kadınlar çalışacak ve yörede yetişen ürünler işlenerek satılacak. Öte yandan tesis içerisinde üretim alanı dışında kahvaltı salonu, sosyal donatı alanları ve ürün satış bölümleri yer alacak. Geyve Belediyesi tarafından yapımına başlanan tesisten elde edilecek gelirin tamamı yetim – öksüz çocuklara burs, evde bakım hizmeti ve dar gelirliye yardım olarak kullanılacak.

SADECE YÖRENİN ÜRÜNLERİ İŞLENECEK

Geyve Belediyesi Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’nde yalnızca ilçede yetişen ürünler işlenecek. ‘Ayva’nın Başkenti’ sloganı ile çiftçinin ürününü markalaştıran Geyve Belediyesi, tarafından yapımına başlanılan tesiste yörede yetişen Ayva, Üzüm, Alıç Sirkesi, Domates, Biber Salçası, Üzüm Şırası, Çilek, Vişne Reçeli, Erişte, Ayva Cezeryesi, Tarhana gibi doğal ürünlere yer verilecek. Modern tesiste gerçekleşecek üretimde geleneksel yöntemler uygulanacak. Özel tariflerle hazırlanacak ürünler ilk elden tüketiciye ulaştırılırken tarladan sebze ve meyve satımına da ev sahipliği yapılacak.

“ZİNCİRİN HALKASI OLACAK”

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’nin çiftçinin ürününü daha değerli kılmak için başlattıkları çalışmanın bir halkası olarak değerlendirerek, “Geyvemiz sebze meyve ambarı gibi. Verimli topraklarda dünyanın en iyi ayvası, üzümü, kirazı, kerevizi, domatesi, biberi kısacası aklınıza gelebilecek her ürün yetişiyor. Ürünleri değerli kılmak için başlattığımız markalaşma sürecinin bir halkası üretim merkezi projemiz. Tesisimizde sadece kadınlarımız çalışacak. Zira kadınlarımızın ekip biçtikleri ürünlerden para kazanmaya, vatandaşımızın da geleneksel yöntemlerle üretilen ürünler yemeye hakkı olduğunu düşünüyorum” dedi

MODERN YAPI GELENEKSEL ÜRETİM

12 dönüm alan üzerinde yapımı devam tesisin modern donatıları olacağını aktaran Başkan Kaya, “2 bin metrekarelik bir alanda üretim yapılacak. 250 metrekarede kahvaltı salonumuz olacak. Tesisimiz son teknoloji ile donatılacak ancak üretim metodumuz geleneksel olacak. Çalışan kadınlarımız ananelerinden, annelerinden öğrendikleri gibi üretim yapacak. Modern tesiste geleneksel doğal ürünler üreteceğiz. Yöremize ait ürünlerimizi fuarlarda sergiledik ve aldığımız tepkiler bizleri oldukça motive etti” ifadelerini kullandı.

TESİSİMİZ BİR DÖNGÜYÜ TAMAMLAYACAK

Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’nden elde edilecek gelirin sosyal projelerde kullanacağına vurgu yapan Başkan Kaya, “Her ay 160 yetim ve öksüzümüzün cep harçlıklarını veriyoruz. Evde bakım hizmetimiz ile çok sayıda hemşehrimizin yarasına merhem olmaya çalışıyoruz. Yöresel ürünler üretim merkezimizden elde edeceğimiz gelirle sosyal projelerimizi besleyeceğiz. Özetlemek gerekirse kadınlarımız tarlada ekip biçecek, yöresel ürünler üretim merkezimizde işleyecek. Çiftçi kazanacak, kadınlarımız kazanacak en önemlisi çocuklarımızı okutacağız. İlçede kurulan sistemle kendi derdimize kendimiz derman olacağız” şeklinde konuştu.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

3188 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle