Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 06 Mayıs 2015 | Alt Haberler, Dünya, Ekonomi, Geyve, Manşet, Sakarya, Teknoloji

Yıldız Holding Ak Gıda’yı Sattı.

ulker-bombayi-patlatti-o-sirket-artik--5601740Yıldız Holding bünyesindeki en büyük gıda şirketlerinden Ak Gıda, Fransız gıda devi Groupe Lactalis şirketine satıldı.

Avrupa’nın en büyük süt toplayıcısı olan Lactalis dünyanın 15. büyük gıda şirketi olarak gösteriliyor.

Satışla ilgili resmi açıklama bir saat içinde yapılacak. İstanbul Sanayi Odası’nın geçtiğimiz yıl açıkladığı en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine 33 sırada giren Ak Gıda San. Ve Tic. A.Ş. 1 milyar 837 milyon TL ciroya sahip.

HALKA ARZI İPTAL EDİLDİ

Reuters’ın kaynaklara dayandırarak verdiği haberde, Ak Gıda’nın çoğunluk hisselerin Fransız Lactalis Group’a satılmasından dolayı, halka arz sürecinin iptal edildiği belirtildi.

Sermayesi 320 milyon lira olan Ak Gıda’da, yüzde 45 hisseye karşılık gelen 144 milyon adet payın 5.78-6.92 lira fiyat aralığından halka arzında talep toplama işlemi yarın başlayacak ve 8 Mayıs’ta sona erecekti.

Reuters’ta Nisan ayında yer alan haberde, Yıldız Holding’in süt ve süt ürünleri üreticisi Ak Gıda’da, bir yandan halkaAk Gıda’ya- Körfez’den- talip- arz sürecine devam ederken; eş anlı olarak stratejik ve finansal yatırımcılardan gelen teklifleri de değerlendirdiği bilgisi yer almıştı.

TÜRKİYE’NİN GIDA DEVLERİNDEN

AK Gıda içinde Ülker İçim gibi dev markaları barındırıyor. Ak Gıda’nın Türkiye’nin beş farklı bölgesinde beş üretim tesisine sahip.

LACTALİS KİMDİR? 
*1933 yılında kuruldu. *1967 yıllık süt üretimi 110 milyon litreye ulaştı *1976 Çalışan sayısı 2000 oldu. *Şu an dünyanın en büyük 15. gıda şirketi. *Avrupa’nın en büyük süt toplayıcısı

1996 yılı Ağustos ayında Akyazı Köy-Tür fabrikasının satın alınması ile kurulan Ak Gıda San. ve Tic. A.Ş. Türkiye ve komşu coğrafyaların en büyük süt işleme tesisi Pamukova tesislerine 1998 yılında 450 dönüm arazinin satın alınması ile taşındı. Akyazı fabrikasında süt, yoğurt, beyaz peynir üretimiyle başlayan şirket şu anda Türkiye’nin 5 farklı bölgesinde 5 üretim tesisinde üreten, 23 farklı markada 339 nihai ürün çeşidine sahip.

ak-gida-pamukova-satildi-

3793 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Yıldız Holding Ak Gıda’yı Sattı için 1 yorum

  1. MİSAFİR dedi ki:

    ”PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALAR” Demek ki Fransız şirket çok iyi para verdi satın aldı. Bastır parayı sen de al kıskanma.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle