Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 03 Aralık 2016 | Alt Haberler, Dünya, Gündem, Siyaset

Yıldırım ve Bahçeli Başkanlık’ta anlaştı

151653

Devlet Bahçeli, AKP ile Başkanlık konusunda el sıkıştı. Bahçeli ve Yıldırım ortak basın açıklamasında başkanlık sistemi konusunda anlaştıklarını ve yasa değişikliğinin önümüzdeki hafta Meclis’e geleceğini açıkladılar.

Çankaya Köşkü’nde bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım ve Devlet Bahçeli, başkanlık konusunda el sıkıştı. Bir süredir devam eden görüşmeler bugün resmi bir şekilde kamuoyuna “anlaştık” olarak açıklandı. Yıldırım ile kameralar karşısında geçen Devlet Bahçeli, yaklaşık 45 saniye süren konuşmasında yeni anayasa taslağı konusunda AKP ile mutabakat sağladıklarını ve yeni sistemin millete hayırlar getirmesini diledi.

İşte Bahçeli ve Yıldırım’ın o açıklamaları:

Devlet Bahçeli: “Bir süredir devam eden görüşmelerimiz olumlu neticelenmiştir. Uzlaştığımız anayasa değişikliği çok yakında bir zamanda Meclis’e sunulacaktır. Memleketimiz için hayırlı sonuçlar vereceğini umut ediyorum.”Binali Yıldırım: Yeni anayasa konusunda bir süredir MHP ile yürüttüğümüz müzakereler belirli bir olgunluğa erişmiştir. Son gözden geçirmeler yapıldıktan sonra önümüzdeki hafta AKP olarak, “anayasa değişikliği” teklifimizi TBMM’ye sunacağız. Tabi ondan sonraki iş Meclis’in iradesidir. Meclis’te 330’u aşan bir kabulle geçmesi gerekiyor ki, ondan sonra referandum süreci başlasın. Referandum da milletimizin vereceğiz bir karardır. Milletimiz için hayırlı bir karar olacağını umuyoruz.Türkiye’nin sistem tartışmalarıyla ilgili artık sorun yaşamak istemiyoruz. Yapılacaklar bellidir. 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesi anayasaya girmişti. Recep Tayyip İcra ve yasamanın yetkilerinin yetki sınırlarının çok daha net şekilde belirlenmesi, parlamentonun güçlenmesi, icranın  da istikrarı ve güvenim sağlaması için bu şekilde bir değişiklik elbetteki geleceğimiz için, siyasi istikrar için çok yerinde bir karar olacaktır. Milletimize hayırlı uğur olmasını diliyorum.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI

Yıldırım: “Bu değişiklikle, Cumhurbaşkanı’nın eğer seçilirse partisiyle ilişkisi devam edecektir. Mevcut anayasaya göre partisiyle ilişiği kesilmesi gerekiyordu, bundan sonra ilişiği kesilmeyecek.”Basın mensuplarının “Cumhurbaşkanı seçilen kişi aynı zamanda genel başkan olarak da yola devam edecek mi” sorusuna üzerine açıklamalarda bulunan Yıldırım “Her şeyi çok açık bir şekilde ifade ettim, tekrar söylüyorum. Yeni sisteme göre parti ile arasındaki bağı kopmayacak, devam edecek” şeklinde yanıt verdi.Yıldırım’ın bu cevabı MHP ve AKP’nin partili cumhurbaşkanlığında uzlaşmaya varıldığını ortaya koydu.

151684

1465 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle