Hoşgeldiniz  

Gülsüm Çakmak | 26 Nisan 2019 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, üst Haberler, Yaşam, YAZARLAR

Yeni Mezunlar GSS’den Yararlanıyor

YENİ MEZUNLAR GENEL SAĞLIK SİGORTASINDAN YARARLANIYOR 

Haziran ayı yaklaştığına göre mezun olacak öğrencileri bilgilendirmekte fayda görüyorum. Mezuniyet  sonrası iş bulma stresi içinde olan genç arkadaşlarımızın bir de sağlık problemleri nedeniyle borçlanmasını önlemek için  10 Şubat 2016 tarihinde genel sağlık sigortasında  (GSS)  değişikliğe gidilmişti. Bilindiği üzere bu değişiklik öncesinde lise ya da üniversiteden mezun olan gençler mezuniyet sonrasında ebeveynleri üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edemiyorlardı. Yaş sınırı ve eğitime devam etme koşulu ile gençlerin gelir testine girerek genel sağlık sigortası yatırması gerekiyordu. 

Yeni mezunlar için önemli düzenleme yapıldı! 

10 Şubat 2016 tarihinde genel sağlık sigortasında yapılan değişiklik ile lise veya üniversiteden mezun olan gençler için genel sağlık sigortası için muafiyet otomatik olarak devreye girdi. Böylece haziran 2019 tarihinde mezun olan gençlerimiz Sosyal Güvenlik Kurumu mezuniyet tarihi itibariyle iki yıl muafiyet tanımlanacak.  Bu sayede yeni mezun olan gençler işe girmemeleri durumunda 2 yıl boyunca sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacaklar. 

Yeni mezunlar da yaş durumu! 

Mezun olan arkadaşlarımız şu durumu da bilmeliler; iki yıllık muafiyet uygulamasında dikkat edilmesi gereken husus; muafiyetin uygulandığı süre boyunca gencin lise mezunu ise 20 veya üniversite mezunu ise 25 yaşını geçmesi durumunda muafiyet 2 yıl şeklinde değil, yaş sınırı geçilinceye kadar geçerli olacaktır. 

 Saygılarımla  

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir 

Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ 

 

 

 

 

809 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle