Hoşgeldiniz  

Berzah Güneş | 02 Nisan 2019 | Alt Haberler, Gündem, YAZARLAR

Yaza Girerken…

Yaza Girerken…

İlkbahar mevsimi, yaz mevsiminin habercisidir ve değişime ortak olduğumuz dönemin başlangıcıdır. Bu değişime ilk olarak fazla kilolardan arınmak ve daha zayıf olabilmek için birçok yöntemi araştırarak başlıyoruz. Ancak bu detoks yöntemi tek başına yeterli olmayabiliyor. Önceliğimiz her zaman ruh sağlığımız olmalı. Zihin detoksuyla beynimizi tertemiz ve taptaze bir hale getirebiliriz. Bakış açımız değiştiğinde bir olayın olumsuz etkilerini olumluya çevirmemiz mümkün oluyor.

Hayatımızda yaşadığımız ayrılıklar, hastalıklar ve ölümler bizi derinden yaralayabilir. Çok acı çeksek de, bu yas sürecinin bitmesi ve ardından   bu durumu kabullenmemiz hayatımıza iyi bir ruh sağlığıyla devam edebilmemiz açısından çok önemli.

Kim geçmişiyle yaşamak ister ki? Kabullenmekten sonra sırada elbette affetmek var. Geçmişte sizi üzen birçok insan olabilir, onları mutlaka affetmemiz gerekiyor. Sizi kötü hissettirecek fotoğraf ve eşyalar varsa bunlardan kurtulmanın yolunu bulmalıyız. Geçmişinizle barıştığınızda uzun süredir farkında olmadığınız ruhsal yükleriniz hafifleyecektir.

Olumsuz bir düşünceye kapıldığınız anda bunun farkına varmalıyız. Özelikle de seçtiğiniz olumsuz kelimelere dikkat edin ve onları sözlüğünüzden çıkarıp,hayatınızda her şeyin kötüye gittiği gibi genellemeler yapmaktan kaçınmalıyız. Değişime küçük bir adım bile hayatınızı değiştirecektir.

Sürekli felekat senaryoları yazmak belki de zihnimize ve kendimize yaptığımız en büyük kötülüklerden biri olduğu bir gerçek. Olabilecek en kötü ihtimalleri düşünerek ne elde edebilirsiniz ki? Geçmişte sizi böyle düşündüren ancak gerçekleşmeyen ya da gerçekleşse bile üstesinden gelebildiğiniz olaylara odaklanın ve kötü ihtimal senaryolarının etkisini hayatınızdan çıkarın.

Hepimiz hata yapıyor, eksiklikler sergiliyoruz, ancak bu her olayda kendimizi suçlamamızı gerektirmiyor. Bu hataların ya da eksikliklerin farkına varıp bu zayıf yönlerinizi güçlendirmek, olumsuzluklardan olumlu sonuçlar almanızı sağlayacak.

Olumsuz yönlerinizi görmekten vazgeçin ve olumlu yönlerinizle gurur duymaya başlayın. Başarılarınızı dış sebeplere bağlamayın. Siz kendinize değer vermezseniz başkalarından bunu yapmalarını bekleyemezsiniz.

Hiçbir şey tamamen iyi ya da kötü olarak değerlendirilemez. Hayatta daima siyah ve beyaz arasında da tonlar bulunur. Hem kendinizi hem diğerlerini hem de olayları bu yaklaşımla değerlendirirseniz kabullenme kısmını büyük oranda başarmış olacak, ilişkilerinizde büyük bir avantaj kazanacaksınz.

Eğer bir hedefiniz ve hayaliniz yoksa kendinizi çukurda hissedebilirsiniz. Ancak her insanın bir hedefi ve hayali vardır, bunun farkında değildir. Hayal kurmaktan çekinmeyin, hedefler belirleyin ve bunları zihninizde görselleştirin. Beynin çalışma yöntemi inandıklarınızı gerçeğe dönüştürmek üzere programlanmıştır. Diğer bir deyişle siz mutlu mutlu hayal kurdukça aslında bir bakıma bunları hayatınıza çekmiş de olacaksınız.

230 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle