Hoşgeldiniz  

Sadettin ARMAĞAN | 27 Haziran 2016 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, YAZARLAR

Geyveli Emekli İmam Sadettin Armağan

sadettin-armagan-geyveAziz dostlar;
Yalan söylemek yazısını yazarken bile inanın elim titriyor. Çünkü yalan öyle çirkin bir haramdır ki, Müslümanı perişan eder. Amelini mahveder. Cemiyeti alt üst eder. Peygamberimiz (S.A.V) ‘’ Müslümanla yalan asla bir arada olamaz. Hata ilede olsa YALAN söylemez.’’ Buyuruyor.

Müslümanım diyenin yalan söylemeyeceği gibi yalan söyleyenler ilede bir arada duramaz.

Çünkü yüce Rabbimiz buyuruyor ki ‘’ Ey iman edenler, Allah (C.C) dan korkunuz ve doğrularla beraber olunuz. ‘’ ( Tevbe 119 )

Ayeti kerimeye dikkat edersek ne anlıyoruz. Rabbimiz diyor ki eğer benden korkuyorsanız iman edenlerden iseniz yalancılarla değil doğru olanlarla olunuz. Müslüman yalan söylemeyi de, yalancılarla beraber olup yalan söz dinlemeyide sevmez, rahatsız olur, iman-ı zedelenir.

Yalanda çok büyük tehlikeler vardır.

1- Yalan söyleyen MÜNAFIK olur. Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) ‘’ münafığın alameti 3 dür. A- Söylediği zaman yalan söyler.

B- Söz verir, sözünde durmaz.

C- Emanete hıyanetlik eder. ‘’

Demek ki yalan söyleyende münafıklık hastalığı vardır. Münafık kimdir. Görünüşte Müslüman görünü, esasında kalbi, içi ŞEYTAN çarığı diker. Rabbim buyuruyor ki muhakkak münafıklar cehennemin en sefil yerinde yanacaklar ( Nisa 145 )

2- Yalan söyleyen birde yemin ederse yani yalan yere yemin ederse; Allahın en yüce Esması olan ALLAH ( C.C) ismini yalanına alet edindiği için aile hayatı da tehlikeye girer. Felaketler üst üste gelir. O, ailede yalan yayılır. Çocuklar, ana babaya, ana baba, bibirine, çocuklarına yalan söyler.

Aile Müslüman aile olmaktan çıkar, münafık hastalığı yayılır.

3- Bir Müslüman yalanı birde ŞAHİTLİKLE birleştirirse, yani yalan yere şahitlik yapar vede karşılığında para alırsa bakın ne olur.

a- Yalan söylediği için münafık olur,yalan yere yemin ederek şahitlik yapıp karşılığında da aldığı için imanda tehlikeye girer, hatta imansızlık hastalığı başlamıştır.

Göründüğü gibi aziz dostlar,

Neresinden bakarsak bakalım yalan ameli ifsat eder, boşa çıkarır, imanı tehlikeye sokar. Aileyi felç eder, Müslüman şerefi gider, münafıklık başlar.

Geçen yazımda da söylemiştim. Peygamberimiz ( S.A.V ) ;

‘’ Yalan orucu bozar, yani sevabını giderir, sana sadece açlığı ve susuzluğu kalır. ‘’ buyurmuştu.

İbadetlerimizi şuurlu yapalım. Mübarek Ramazan, dilimizi, kalbimizin gözümüzün, kulağımızın ve bütün azalarımızın islahına müsbet yönde düzelmesine sebep olsun. Yalandan kim ölmüş deme yalan öyle bir hastalıktır ki, tedavisi yoktur. Çünkü imansızlık hastalığıdır. Rabbim korusun tedavisi CEHENNEM de dir. Doğru söyleyelim, kalbi selim olalım. Ucunda ölümde olsa, asla doğrulukdan ayrılmayalım. Çünkü Allah (C.C) yalancılarla değil, doğrularla beraberdir.

Selam ve sevgi ile kalınız…

958 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle