Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 19 Nisan 2014 | Alt Haberler, Geyve, Yaşam

‘Üreticiler TARSİM’den umduğunu bulamadı..

tarsimEmekli Ziraat Teknisyeni Hüseyin ATILGAN meyve üreticilerinin don olayından büyük zarar gördüğünü ve üreticilerin TARSİM’den umduğunu bulamadığını söyledi.

Emekli Ziraat Teknisyeni Hüseyin ATILGAN ‘30 Mart-31 Mart 2014 tarihlerinde gerçekleşen don olayından Sakarya ilinin Geyve-Pamukova-Taraklı ilçelerindeki meyve bahçeleri (elma-ayva-kiraz-şeftali-erik-bağ-fındık vb.) %50-60 oraında zarar görmüştür. Don, dolu ve kırağı gibi doğal afetlere karşı ürününü TARSİM’e sigortalattıran üreticilerde TARSİM’in uygulamarından mağduriyet yaşamaktadır.
Şöyle ki:
Her ürünün sigortalanma başlangıç tarihi farklılık arz etmektedir. Bununda gerekçesi ürünlerin çiçek oluşum dönemlerinin farklı tarihlerde oluşması. Fakat TARSİM’in sigorta poliçelerinin geçerlilik tarihi daha önceki tarihlerden başlamasına rağmen daha sonraki tarihlerdeki don olayından doğan zararlar dikkate alınmamaktadır.
Bir örnekle açıklayalım :
Ayvada sigortalanma başlangıç tarihi 05mart, don olayı 30 Mart ve dondan zarar gören ayva ağaçları kapsam dışı tutuluyor.
TARSİM primlerinin belli bir oranını devlet karşılamaktadır. Üreticiler prim borçlarını ödemekle mükeellef olduklarına göre doğan mağduriyetin acilen giderilmesi gerekmektedir. Ayrıca don olayından zarar gören çifçilerin zararının karşılanması devletin temel görevi olmalıdır’ dedi.

tarsim-3

2763 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Üreticiler TARSİM’den umduğunu bulamadı için 1 yorum

  1. gökhan dedi ki:

    hep aynı şeyler para tuzağı bu. poliçeyi yaptırana kadar herşey. sonra çiftçi ne yaparsa yapsın düşünenmi var….

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle