Hoşgeldiniz  

Berzah Güneş | 14 Mart 2019 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, YAZARLAR

Umut / Umutsuzluk  

Umut / Umutsuzluk  

Umut, gelecek ile ilgili bir amacı gerçekleştirmede sıfırdan fazla olan beklentilerdir. Bir çıkış yolu olduğuna ve yardım ile bireyin varlığında değişiklikler oluşabileceği inancı en önemli özelliğidir. Umutsuzluk ise bir amacı gerçekleştirmede sıfırdan az olan olumsuz beklentiler şeklinde tanımlanır. Gerek umut gerekse umutsuzluk, her ikisi de kişinin gelecekteki gerçek hedeflerine ulaşma olanaklarının olası yansımasıdır.  

Umut ve umutsuzluk karşıt beklentileri simgeler. Umutta hedefe ulaşmak için uygulamaya konulan planların başarılacağı öngörüsü varken; umutsuzlukta başarısızlık yargısı vardır. Bu iki uç beklenti kişiden kişiye, durumdan duruma değişkenlik gösterebilir. 

Bizler yaratılışımızdan dolayı iniş ve çıkışlarla hayattayız ve duygu durumumuz her an değişim içinde. Bu sebepten hedeflerimiz, hayallerimiz, umutlarımız süreklilik istiyor.  Onlardan vazgeçmek ya da onların değişimi bizlerinde değiştiğini gösteriyor tam da kendimize. Her bireyin güçlü ve özsever nitelikte olması için gerçekleştirmesi gereken ve bunun için çabaladığı eylemler vardır. Bu beklentiler; değerli, sevilen, istenen birey olmak, güçsüz ve güvensiz olmamak, iyi ve seven olmak, saldırgan ve yıkıcı olmamak gibi sıralanabilir…  

Bir de gerçekçilik var… Gerçekçi olmak, umutsuz olmak anlamına gelmez. Gerçeği olduğu gibi çıplak görmek, yeniden umuda giden yola ulaşmak için kaçınılmaz bir yöntemdir. Çünkü eğer gerçeklikten kaçarak, sahte bir umudun peşinden giderseniz, yıkılmanız kaçınılmaz olacaktır.  

Eğer umudun içi boş ise, o umut insanı umutsuzluğun kendisinden daha çabuk ve onulmaz biçimde yaralar. İçi boş ve gerçekçi olmayan bir umut, umutsuzluktan daha tehlikelidir çoğunlukla. İnsanın kendi kendisini kandırması sonucu boş ve gerçekliğe aykırı bir umut da oluşabilir. Çünkü umutsuzluğa sahip olan insan, yeniden umuda sahip olabilir. Ama içi boş bir umuda inanan insanın varabileceği hiçbir yer yoktur. 

Umut etmek sadece mental bir eylem değil tabii ki. Umutlarımız ayrıca birer hedefimiz olduğundan gerekli çabayı bekleyen bir tablo aslında. Gerçekleşmesini istemediğimiz bir umudumuz olmasa gerek, bu sebepten yeteri kadar çaba sarf etmek gerekiyor. 

Hayatta yapılan her iyilik ve kötülüğün, her acının her sevincin bir iadesi olduğu gerçeği üzerine düşünerek kendimizi bu serüvende iyi tanımak, bedenen giderdiğimiz gereksinimleri ruhen de gidermek gerekiyor. Mutlu olabileceğimiz mekan kişileri seçmekten lütfen vazgeçmeyelim. Günün sonunda bizler, tercihlerimizi yaşıyoruz, bazen iyi bazen kötü… 

 

 

399 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle