Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 20 Şubat 2012 | Gündem, Siyaset

Ülkücü Camia nefesini tuttu, bu filmi bekliyor.

6 Nisan’da vizyona girecek olan ‘Ülkücüler’ adlı belgesel filmi çok konuşulacak.12 Eylül’ün öncesi ve sonrasında Ülkücülerin mücadelesi belgesele taşındı.

Özellikle idam sahneleriyle dikkat çeken film, bir döneme ışık tutuyor. Siyah Türk Yapım Şirketi,  1980  öncesi  ve  cezaevi  sürecinde ülkücüleri konu olan bir belgesel film çektiler.

 6 Nisan’da vizyona girecek belgeselin yapımcıları  Bilal Kalyoncu  ve Arif İlke

O GÜNLERİ ANLATIYORLAR

Filmde  özellikle idam edilen ülkücülerle ilgili yapılan canlandırmalar çok ses  getireceğe benziyor. Aralarında Ozan Arif, Mahir Damatlar, Yusuf Ziya  Arpacık, Zihni Açba, Muharrem Şemsek, Atilla Kaya, Ercüment Gedikli’nin  de bulunduğu  80  kişi o günleri, nasıl ülkücü oldukları, ailelerinin  tepkilerini, cezaevlerinde gördükleri işkenceleri, çatışmalar  arkadaşlarını nasıl kaybettiklerini ilk kez gün yüzüne çıkan anılarla  anlatıyor.

İDAM EDİLEN GENÇLERİN SON ANLARI ÇOK AĞLATACAK

“2   saatlik  bir  sinema  filmi olarak hazırlanan  belgeselin 1 saatini  canlandırmalar, geri kalan 1 saatini röportajlar ve arşiv görüntülerin  oluşturduğunu belirten Kalyoncu, film hakkında şunları söyledi:

“Özellikle  idamları  çekerken  biz  de  çok  etkilendik… Birçok  anı  gerçek detaylarıyla çekmeye  çalıştık… 1980  ihtilalinden  sonra  asılanlara  dair  bir  belge  bırakmamışlar. Mustafa  Pehlivanoğlu’nu,  Selçuk Duracık’ı,  Fikri Arıkan’ı, Ali  Bülent  Orkan’ı ve Ahmet Kerse’yi canlandırdık.  Son  anlarını, ipe nasıl gittiklerini  anlattık…  Ölüme  bir kere bile yalvarmadan cesaretle gitmişler.  Sinemaya  gelenler o dramları yaşayacaklar, çok ağlayacaklar, bol bol mendil getirsinler

 

4449 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Ülkücü Camia Nefesini Tuttu Bu Filmi Bekliyor! için 2 Yorum

  1. ADNAN DİNÇER dedi ki:

    1980 DÖNEMİNDE GENÇ insanlar, o dönemi buruk olarak anarlar.Allah o günleri bir daha göstermesin derler.Kardeşin kardeşe düşman olduğu,şehirlerin,köylerin,mahallelerin kurtarılmış bölge haline geldiği bir ülke manzarası vardı.O günü yaşayanlar bu gün dede oldular.Eğer yaşıyor iseler.Miilet evlatları farklı ideolojilerin saplantıları ile bir gurubun ve franksiyonun üyesi idiler.Göz göre göre yok oldular.birer birer aramızdan ayrıldılar.Geride kalanlarda aldıkları doğmatik düşüncelerle düşman kardeş olarak hayatlarını sürdürdüler.Bu gün bile hala o günlerin kalıntıları o günlerin pisliğini kaşımaya çalışıyorlar.Buğun o kaos olmasada cılız sürtüşmeler devam ediyor.Artık milletimiz uyandı.Kardeş kavgasına dur dedi.ŞİMDİDE BAŞKA KAOS ORTAMI ORTAYA ATIYORLAR.Gündem değiştirerek bizleri bir iç savaşa çekmeye çalışıyorlar.Artık milletimiz gerçekleri hiç korkmadan ve aklı selim davranarak uyanıyor ve insanları uyarıyor.Artık mükemmel bir toplum olduk.Şimdi ise ekonomik olarak eşit paylaşım ve haklı bir düşünce ile kalkınmak.Gelir düzeyimizi artırmak.Asgari geçim aylıkları 6.000.00 TL YE ÇIKARMAK İÇİN MÜCADELE ETMEKTİR.BİZLER BUNDAN SONRA BİR OLMALIYIZ,DİRİ OLMALIYIZ Kİ BİZİ HİÇ BİR GÜÇ BİRBİRİMİZE DÜŞÜRÜP, PARÇALAYIP BÖLMESİN.Milletimize ve insanlara sahip çıkalım.Fitne tohumunu ekenlere fırsat vermeyelim.Bu devletin kurucu unsuru TÜRK MİLLETİDİR.Milletimize hangi şartlarda olursa olsun sahip çıkacağız.Buna hiç bir güç karşı duramaz.Yar ve yardımcımız ALLAHTIR.En derin saygılarımla.

  2. tayfun dedi ki:

    RAHMETLİ VE ÇOK DEĞERLİ BABAMIZ YUSUF DEDE GÜLVEREN SANIKLARI ARASINDA 80 YILLARININ İŞKENCESİNİ ACISINI ÇEKMİŞ VE HASTALIĞININ HER EVRESİNDE VÜCUDUNDA HALA O YILLARIN İZLERİNİ TAŞIMAKTAYDI.SORDUĞUMDA BU İZLER NE DİYE SÖYLEDİĞİ
    BUNLAR YİĞİTLİĞİN ŞANI VATANIMIN AŞKININ İZLERİ DERDİ
    DOKTORLARI AMELİYAT SONRASI BANA YUSUF DEDE DAHA ÖNCE HİÇ KAZA GEÇİRDİMİ DİYE SORARDI MEĞER İŞKENCENİN KALINTILARI BİRİKMİŞ İÇİNDE.ŞİMDİ SENİ HATIRLAYAN KİMSE KALMADI SEN KAPANMAYAN İZLERLE DÜNYADAN GÖÇÜP GİTTİN.İYİKİ SEN VARMIŞSIN VE İYİKİ SENİN EVLATLARINIZ BABA….

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle