Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 24 Ekim 2013 | Alt Haberler, Dünya, Sağlık, Sakarya

Türkiye’de en kaliteli suyu Sakaryalılar içiyor

turkiyede_en_kaliteli_suyu_sakaryalilar_iciyor13826121550_h1087748Sapanca Gölü’nden kente verilen içme suyunun, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre Türkiye’deki en kaliteli çeşme suyu olduğu belirtildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Hızırilyas Su Arıtma Tesisi’nde düzenlediği basın toplantısında içme ve atık su yönetimi konusunda uzun dönemli bir planlama yaptıklarını anlattı.

Geçmiş yıllarda Sapanca Gölü’nden alınan suyun, arıtılmadan vatandaşlara verildiğini anımsatan Keleş, “Artık Sapanca Gölü’nden arıtılarak kentimize su veriyoruz. Kentin belli noktalarında arıtma tesisleri kurduk. Özellikle içmesuyu kalitesine yönelik çalışmalarımız var. Sağlamamız gereken belli bir kriter vardı ve bunun için arayışlara girdik. 2009 yılından beri bu konuda çalışmalar yürütüyoruz. Sapanca Gölü’ndeki belli riskleri gidermek için çalışmalarımızı yürüttük” dedi.
Keleş, Türkiye ve dünya standartlarında kaliteli suyu, musluklardan vatandaşlara ulaştırmak istediklerini söyledi.
“Sapanca Gölü ve bölgemizdeki su kaynakları, su kaliteleri dikkate alınarak işleniyor” diyen Keleş, “Ham suyun özelliği ve bu suyu arıtacak gereçler üzerine çalıştık. Donanımlı arıtma tesisleri yaptık ve hiçbir sorunu bulunmayan içmesuyunu, vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz” ifadesini kullandı.
Keleş, sözlerini şöyle tamamladı:
“Kent geneline arıtılmış su veriyoruz. İçmesuyuyla ilgili tüm parametleri inceliyoruz. Şu anda Türkiye’nin en kaliteli suyunu, Sakaryalılar içiyor. Bu konuda çok iddialıyız çünkü belirlenen kriterlere göre bir su çeşmeden akıyor. Türkiye’deki birçok şehirde Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği parametreler ölçülmüyor. Sakarya’da ise ölçümler düzenli olarak yapılıyor ve belirlenen kriterlere uygun bir suyumuz var.
Suya mineral değerleri katan paremetrelerde de çok iyi bir durumda suyumuz var. İnsan sağlığı için önemli bir kriter bu. Suyun beraklığında da Türkiye standartlarının iki kat üzerindeyiz. Bugün Sakarya’daki vatandaşımız, yurt dışında çeşmeden akan kaliteli suyu, kendi evinden içiyor. Veriler ortada ve bundan dolayı çok mutluyuz.”

KAYNAK:Haber7.com

turkiyede_en_kaliteli_suyu_sakaryalilar_iciyor13826116950_h1087746

2716 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle