Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 19 Ekim 2013 | Gündem

Türkiye’nin doğurganlık hızı alarm verdi

Psikolojik sınırın altında kalan doğurganlık hızı için önlem alınması gerektiğinin altı çiziliyor.

turkiyenin_dogurganlik_hizi_alarm_verdi_3916

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) projeksiyonlarına göre doğurganlık hızı, geçen yıl, ‘nüfusun kendini yenileme’ sınırı olan 2,1’in altında kalarak 2,08 seviyesinde gerçekleşti.

ÖNLEMLER ALINMASI GEREKİYOR

Uzmanlara göre, Türkiye’yi Avrupa ülkeleri karşısında avantajlı kılan genç nüfusun azalması ülkenin geleceği için tehdit oluşturuyor ve doğurganlık hızının artması için önlemler alınması gerekiyor. 

2.1’İN ALTINDA NÜFUS YENİLENEMİYOR

Toplam doğurganlık hızı, bir kadının doğurgan olduğu dönem boyunca doğurabileceği ortalama çocuk sayısını ifade ediyor. Toplam doğurganlık hızının 2,1’in altına düşmesi, nüfusun kendini “yenileyememesi” anlamına geliyor. 

ERDOĞAN’IN 3 ÇOCUK ÇIKIŞI ÖNEM TAŞIYOR

Türkiye’de kadın istihdamı ve doğum paketi tartışmaları sürerken, TÜİK istatistikleri önümüzdeki yıllarda genç nüfusun azalacağını öngörüyor. Artış hızını kaybeden nüfusun, ülkenin ekonomik büyüme potansiyeli açısından da risk oluşturduğunu belirten uzmanlar, Başbakan Erdoğan’ın ‘3 çocuk’ tavsiyesinin stratejik önem taşıdığının altını çiziyor. 

KAYNAK:www.ensonhaber.com

953 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle