Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 06 Ağustos 2019 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler, Yaşam

Türkiye, Geyveli Pilot Generali Konuşuyor

KOMUTAN BÜYÜKSÜN!

Geçtiğimiz hafta imzalanan YAŞ kararları ile Tuğgeneralliğe terfi ettirilen hemşerimiz  Hava Pilot Aziz Adalı’nın  FETÖ üyelerinin baskıları sonucu görevini  bırakmak zorunda kaldığı ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çalıştığı Türk Hava Yollarında onlarca maaşı geri teperek  “yuvaya dönüş” kapsamında yeniden üniformasına kavuştuğu öğrenildi.

1986 yılında Geyve Lisesinden mezun olan ve Türk Hava Yolları’nda A340/330 filosunun sorumlu mesul kaptan pilotu olarak görev yaparken gönüllü olarak Hava Kuvvetlerine dönen tek pilot olan Hava Pilot Albay Aziz Adalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı YAŞ Karaları sonrasında tuğgeneral rütbesine terfi ettirilmişti.

Albay Aziz Adalı yuvaya dönen 3 pilottan biri

Bu isimlerin arasındaki Hava Pilot Albay Aziz Adalı, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası yuvaya dönen 3 pilottan biriydi.FETÖ üyelerinin baskıları sonucu görevlerini bırakmak zorunda kalan ve darbe girişiminin ardından “yuvaya dönüş” kapsamında üniformalarına kavuşan Albay Aziz Adalı, Albay Gökhan Ergün ve Albay Gürel Erusta tuğgeneral oldu.

PİLOTLUĞU BIRAKIP YUVAYA DÖNMÜŞTÜ

Yüksek Askeri Şura birçok ilke sahne oldu. Hava Kuvvetleri’nde FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yuvaya dönen 3 pilot tuğgeneralliğe terfi ettirildi. Bu pilotlar arasında, THY’de 12 yıl A340/330 filosunun sorumlu mesul kaptan pilotu olarak görev yaparken TSK’ya gönüllü dönen Hava Pilot Albay Aziz Adalı dikkat çekti.

Hava Kuvvetleri Komutanlığında tuğgeneralliğe terfi eden 6 albaydan 3’ünü hava pilot albaylar oluşturdu. Her üç pilot albay da 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından pilot ihtiyacının giderilmesi için yapılan davet üzerine Hava Kuvvetleri’ne geri dönmüşlerdi. Özel havayolu şirketlerini bırakarak yıllar sonra üniformalarını tekrar giyen hava pilot albaylar Aziz Adalı, Gökhan Ergün ve Gürel Erusta tuğgeneralliğe terfi ettirildi. Bu isimlerden Albay Aziz Adalı, 12 yıl görev yaptığı Türk Hava Yolları’nda Airbus 340/330 filosundan commander (sorumlu mesul kaptan pilot) statüsünde gönüllü olarak Hava Kuvvetleri’ne dönen tek pilot olarak öne çıkıyor. FETÖ’nün pilotlar üzerindeki baskılarının arttığı dönemde 2002 yılında avcı bombardıman uçaklarıyla uçan ve binbaşılığa terfi beklerken, sağlık sebebi ile emekli olmayı tercih eden Albay Aziz Adalı, Airaalfa, Onur Air ve Atlasjet Havayollarında görev yaptıktan sonra 2004 yılında Türk Hava Yolları’nda göreve başladı.

TYH’NİN GÖZ BEBEĞİYDİ

THY’de, Airbus 319, 320, 321, 330 ve 340’larda sorumlu mesul kaptan pilot olarak görev alan Adalı, askeri ve sivil 15 bin uçuş saatiyle Türk Hava Kuvvetleri’nin gözde eğitici pilotları arasında. 9 buçuk yıl kaptan pilotluk yaptıktan sonra yuvaya dönen Albay Adalı, Hava Harp Okulu’na değerlendirme ve denetleme başkanı olarak atandı ve burada 2 yıl T-41D pervaneli eğitim uçağında öğretmen pilot olarak görev yaptı. Bu süre boyunca Hava Harp Okulu’na öğrenci alımlarında aktif öğretmenlik ve kontrol pilotluğu yapan Adalı, İspanya’da aldığı eğitimin ardından A400M uçaklarıyla da uçmaya devam etti. Albay Adalı halen, Kayseri 12’nci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı’nda değerlendirme ve denetleme başkanı olarak görev yapıyor.

Geyvemedya/Haber Merkezi

1554 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle