Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 26 Eylül 2011 | Manşet, Siyaset

 

TÜRK DİL BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.

 

‘’Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda meclislerde ve seyranda Türk Dilinden başka dil kullanmayacaktır.” Karamanoğlu ehmet Bey Osmanlı imparatorluğundan sonra Türkiye Cumhuriyeti devletine geçişimiz sürecinde Atatürk ve arkadaşlarının en çok yoğunlaştığı konulardan biri Türk dili olmuştur.

 

Milli devlete kavuşmadan önce Mustafa Kemal’in siyasi ve askeri  mücadelesine yön veren milli dil tartışmalarıyla önemli bir sınav vermiştik. Belki de Ömer Seyfettin, Ali Canip Yöntem ve Ziya Gökalp önderliğindeki Türkçe savaşı kazanılmasaydı Türkiye Cumhuriyeti devletinin milli karakteri de sekteye uğrayacaktı.

 

 

Atatürk ve Türkiye Büyük Millet Meclisimiz bu durumun araz ettiği kritik dönemi fark etmiş olacak ki; ‘’ Türk Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür, Dili Türkçedir.’’ Maddesini, anayasamızın değiştirilemez hükümleri arasına yerleştirerek, Türkçe ve milli bütünlüğümüz arasındaki Türk devletlerinin tarihi derinliklerinden kopup gelen ortak mirasımızı güvence altına almak istemişlerdir.

 

 

Türkçenin, Türk milletinin son savunma hattı ve kültürel mevzisi olduğu dikkate alındığında; milli kimliğin yıkılmasına, milli bilincin yok edilmesine, millet olma şuurunun aşındırılmasına dilin tartışmaya açılarak ulaşılmak istendiği gün gibi ortadadır.

 

 

Farklı bir dilin Türkçenin yanında ve eşit olarak demokratikleşme  parolasıyla kamusal alanda kullanımı ve yaygınlaşması halinde, Türk milletinin kutlu varlığı içinden yeni bir milletin oluşabileceği ve bunu n Türk milletini hiç olmadığı kadar tarumar edebileceği gözlerden uzak tutulmamalıdır.

 

Dil bayramını kutladığımız bu günde, Türkçe idealimizi ve haricimizdeki her şeye Türkçe bakma hedefimizi ve çağı Türkçe okuma ülkümüzü kararlılıkla muhafaza edecek, Türk milletinin ve devletinin bekası için Türkçenin yıkılmaz saltanatını yaşatmak adına her türlü mücadeleyi vereceğimizi bu vesile ile bir kez daha belirtiyoruz.

YA TÜRKÇE, YA HİÇ!

Sedat SERT
Geyve Ülkü Ocakları Başkanı

 

 

762 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle