Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 23 Aralık 2011 | Ekonomi, Gündem, Manşet, Sakarya

Adapazarı-Haydarpaşa tren seferlerinin 31 Ocak’tan itibaren 30 ay süreyle duracak olması otobüs firmalarını harekete geçirdi. Metro ve VİB’in yanı sıra Ulusoy, Kamil Koç ve Albayrak gibi firmalar 20 bin yolculuk pastadan pay kapmak için rekabete hazırlanıyor.

DEV FİRMALAR SIRADA

Tren seferlerinin 31 Ocak itibari ile 30 ay duracak olması otobüs firmalarının iştahını kabarttı. Evin Metro ve VİB gibi Sakaryalı firmaların yanı sıra Ulusoy, Varan, Kamil Koç gibi dev otobüs şirketleri de İstanbul-Sakarya arasında yolcu taşımak için sıraya girdi. Tren seferlerini iptaliyle oluşan 20 bin yolculuk dev pasta, yeni yılda büyük rekabetin de sinyalini verdi.

REKABET CAN YAKACAK

SATSO 19. Meslek Komitesi Başkanı Halit Evin, diğer firmaların da pazara ortak  olmasının Adapazarı-İstanbul yolcu pazarını böleceğini söyledi. Evin, “Yolcuların yüzde 40’ı otobüsle taşınıyor. Tren seferleri durduğunda bu rakam  yüzde 90’a çıkıyor. Yani tren çalışmazken bile yüzde 100 oran yakalanamıyor.

Mevcut Pazar büyük bir rekabeti kaldırmaz” dedi.

Adapazarı-Haydarpaşa tren seferlerinin 31 Ocak’ta duracak olması otobüs firmalarını hareketlendirdi.

Tren yolcusu iştah kabarttı

Her gün yaklaşık 20 bin yolcu taşıyan Adapazarı-Haydarpaşa hattının Köseköy-Gebze arasındaki çalışmalar nedeni ile 30 ay çalışmayacak olması otobüs firmalarını hareketlendirdi.

Otobüs firmaları hazır

Tren seferlerinin 31 Ocak tarihi itibari ile 30 ay duracak olması otobüs firmalarının iştahını kabarttı. Adapazarı-İstanbul hattında yaklaşık 20 bin yolcunun taşınması ile ilgili otobüs firmaları arasında büyük rekabet yaşanacak.

Metro ve VİB Turizm’in yanı sıra Ulusoy, Kamil Koç ve Albayrak gibi firmaların da bu hatta çalışmak için düğmeye bastığı öğrenildi. SATSO 19.Meslek Komitesi(Nakliyeciler-Turizm ve Seyahat Acenteleri Meslek Grubu) Başkanı Halit Evin, hali hazırda çalışan iki firmanın yanı sıra diğer firmaların da pazara ortak olmasının pazarı böleceğini söyledi.

Ulaşım sorunu

Tren seferleri devam ederken, otobüs firmalarının yüzde 40 oranında yolcu taşıdığını belirten Evin, “Tren seferleri durduğunda bu rakam yüzde 90’a çıkıyor. Yani tren çalışmazken bile yüzde 100 oran yakalanamıyor. Mevcut pazarda şu anda çalışan iki firmanın araçları da yeterli seviyede ve bu yükü kaldırabilecek güçte” dedi. En büyük problemin Adapazarı-Uzuntarla-Köseköy-İzmit-Derince-Yarımca-Tütünçiftlik-Hereke hattında yaşanacağını beliren Evin, “Tren seferleri durduktan sonra bu hatta büyük problem yaşanacak. Mevcut minibüsler bu yükü kaldıramaz. Bu problemin çözülmesi için Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bir proje götüreceğiz.” ifadesini kullandı.

‘Belediyeler otobüs alsın’

Problemin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin ortak çalışması ile çözüleceğini belirten Evin, “Kocaeli ve Sakarya Büyükşehir belediyeleri 10’ar tane otobüs alarak bu yola koymalı. Böylece bu yoldaki yolcuların ulaşım sıkıntısı kalmaz. Konu ile ilgili olarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne yakın zamanda teklifimizi yapacağız. Kocaeli Ticaret ve Sanayi Odası ile de durumu paylaşacağız” şeklinde konuştu.

Çift katlı 10 otobüs

Metro olarak 10 Evin, diğer firmaların da pazara ortak olması ile rekabetin çok üst düzeye çıkacağını belirtti. Metro’nun fiyat indirimine de gidebileceğini söyleyen Evin, “İhtiyaç olması halinde devreye sokacağımız 10 çift katlı otobüsümüz hazır. Rekabet yaşanırsa, gidiş geliş ücretlerini yarıya çekmeyi  düşünüyoruz” dedi.

Vali-Başkan zirvesi

Tren yolcularının akıbetiyle ilgili basının konun üzerine gitmesi sonucu Vali Mustafa Büyük olaya el koydu. Geçtiğimiz günlerde Elmas Otel’in açılışında Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile görüşen Vali Büyük, konuyla ilgili bir çalışma yapılmasını önerdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da bir formül bulunacağını ve yolcuların mağdur edilmeyeceğini söyledi. Vali Büyük ve Başkan Toçoğlu’nun önümüzdeki günlerde kurmaylarıyla beraber bir toplantı yaparak yol haritasını çizeceği öğrenildi.

Albayrak Grubu gelebilir

Öte yandan Albayraklar Şirketi’nin tren yolunun kapanmasının ardından yolcu taşımacılığı yapabileceği öne sürüldü. Albayrakların otobüslerle yolcuları tren parasına taşıyacağı ve buna yönelik hazırlıkların devam ettiği gelen bilgiler arasında. Albayrakların İstanbul’a yolcu taşıması halinde rekabetin de iyice kızışması bekleniyor.

KAYNAK:Sakaryayenihaber.com

1189 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle