Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 06 Şubat 2018 | Alt Haberler, Gündem, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler

Travers İşçilerinin Eylemi

İmza topladılar diye 2 işçi atıldı

Demir yolları için beton travers üreten bir fabrikada çalışan 45 işçi, ücret adaletsizliğinin düzeltilmesi için yönetime verdikleri toplu imza sonrası iki arkadaşlarının işten çıkarılmak istenmesi üzerine üretimi durdurdular.

‘Asgari ücretle çalışıyoruz’

Pamukova Yencice Mahallesi’nde bulunan beton travers fabrikasında ücret adaletsizliği ve iki arkadaşlarının çıkarılması gerekçesi ile üretimi durduran 45 işçi, fabrika bahçesinde eylem yaptı. Fabrika işçilerinden Ali Ateş, 11 yıldır beton travers fabrikasında çalıştığını ve halen asgari ücretle çalıştığını ifade ederek ;“ Daha önce de fabrika müdürümüze ücret adaletsizliğinin giderilmesi için gittik. Bize üretim olunca dedi. Üretim oldu ancak bizim ücretlerde her hangi bir artış olmadı. Sendikasız ve vasıfsız olarak çalışıyoruz” dedi.

Yönetim gözdağı verdi

Akeş, 15 yılıdır çalışanın da, bugün işe girenle aynı ücreti aldığını belirterek, “ Hepimiz asgari ücretle çalıştırılıyoruz. Hatta bazılarımız asgari ücretin altında para alıyor. Oldukça ağır bir iş yapıyoruz ama karşılığını alamıyoruz. Bunun düzeltilmesi için fabrika yönetimine toplu imza verdik. Bunun üzerine yönetim bizlere gözdağı vermek için 2 arkadaşımızın iş akdine son verdi. Biz buna boyun eğmeyeceğiz. O arkadaşlarımız yeniden iş başı yapana ve maaşlarımız iyileştirilene kadar üretim yapmayacağız” şeklinde konuştu.

Allah’tan korkun

Sesli ağır makinede çalıştığını ifade eden Ali Güneş ise, “ 8 yıldır sesli ve gürültülü makinede çalışıyorum. Sabah 10.00 da işe başlıyorum, akşam çıkış saatim belli değil. Yaklaşık 13-14 saat ayakta çalışıyorum. Yemek saatim, çay saatim, dinlene saatim belli değil ve karşılığında asgari ücret alıyorum. Allahtan korkar insan” dedi.

Servis yok

Tek vardiya halinde günde 13-14 saat çalıştıklarını da kaydeden işçiler. “10-15 kilometre uzaklıktan gelen arkadaşlarımız var. Ancak fabrikanın servisi bile yok. Aldığımız 3 kuruş asgari ücreti birde yol parası veriyoruz. Biz yönetimle bizlere verilecek zammı konuşmak ve işten çıkarılacak iki arkadaşımızın işten çıkışının durdurulmasını istiyoruz. Ancak fabrika yönetimi bizimle hiçbir şekilde konuşmaya yanaşmıyor” dediler.(pamukovahalk)

 

3078 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Travers İşçilerinin Eylemi için 1 yorum

  1. kerim yılmaz dedi ki:

    helal olsun herkes bu adamlar gibi birbirinin hakkını savunsa 5 para etmez adamlar işçilerin hakkına giremez!! Umarım hedefinize ulaşırsınız..

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle