Hoşgeldiniz  

admin | 24 Mayıs 2013 | Gündem

Tolon Paşadan JİTEM’le ilgili ilginç sözler

Zirve Yayınevi’nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi olayına ilişkin görülen davanın 73. duruşmasında, video konferans sistemiyle görüntüsü karartılarak ifade veren davanın sanığı ve tanığı İlker Çınar, tutuklu sanık emekli Orgeneral Ahmet Hurşit Tolon ile avukatı İlkay Sezer’in sorularını yanıtladı.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Çınar, TUSHAD’ın varlığına dair kendisi adına düzenlenmiş kimlik kartı da dahil birçok belgeyi ibraz ettiğini ve bunların dava dosyasında bulunduğunu ifade etti.

Sanık avukatı İlkay Sezer’in yönelttiği sorularla “manipülasyon yaptığını” ileri süren Çınar, TUSHAD’dan kendisine talimatların kurye aracılığıyla geldiğini, her ayın 20’sinde görüştüğü kuryeden maaşını aldığını, telefonlarının incelenmesi halinde her ayın 20’sinde aynı noktadan baz alındığının görüleceğini söyledi.

Çınar, avukat İlkay Sezer’in mahkemeye sunduğu ve kendisinin 1994 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığına yazdığı dilekçeyle yeniden görevine iade edilmesini talep ettiğine ilişkin belgeyi kabul etmediğini ve böyle bir dilekçe yazmadığını iddia etti.

Çınar, “Ben görevden atılmadım, TUSHAD tarafından başka bir göreve getirildim ve kağıt üzerinde atılmış gibi gösterilmişim. Çalışmaya devam ederken neden böyle bir dilekçe yazayım” dedi.

TUSHAD’ın 1999 yılında revize olduğunu ve sivilleştiğini ileri süren Çınar, “Cumhuriyet Mitinglerinin organize edilmesinin buna örnek olduğunu” savundu.

Çınar, daha önceki ifadelerinde eski 2. Ordu Komutanı Hasan Iğsız’ın da TUSHAD’da görevli olduğunu söylediğini hatırlatarak, “Bu konuda görgüye dayalı bir delilin var mı?” sorusunu yönelten İlkay Sezer’e “Hasan Iğsız’ın TUSHAD’da idari personel olduğunu Mehmet Ülger defalarca söylemişti. Orgeneral Hasan Iğsız’ın TUSHAD’da görevli olduğuna dair görgüye dayalı bir şahitliğim yok” cevabını verdi.

“JİTEM’e ‘yok’ demiştiniz”

İstanbul’a dönecek olması nedeniyle yarın yapılacak duruşmaya katılamayacağını belirterek söz alan emekli Orgeneral Ahmet Hurşit Tolon, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın var olduğunu ancak “Siyah Kuvvetler” ve “Beyaz Kuvvetler” diye bir komutanlığın bulunmadığını, bunun da Genelkurmay’dan gelen yazıda belirtildiğini ifade etti.

Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa’nın Tolon’a daha önceki ifadesinde JİTEM’in olmadığını söylediğini hatırlatması üzerine Tolon, “Ben orgenerallik rütbesiyle emekli oldum. Meslek hayatım boyunca bir kişi gelip de bana ‘JİTEM’den geliyorum’ demedi. Zaten denilse işlem yapardım. JİTEM diye elle tutulur gözle görülür bir yapı yoktur” dedi. Bunun üzerine Kısa, “Ben 2003’te Mardin’de görev yaptım ve bana gelen iki subay JİTEM’den geldiklerini söylediler. Siz olmadığını söylüyorsunuz. Siz JİTEM için ‘yok’ derseniz ben bu duruşmayı bitiririm ve bunun dışında söylediklerinize itibar da etmem” ifadelerini kullandı.

Tolon da “Güneydoğu’da bir dönem deneme amaçlı kurulan bir yapıdır. Ben ne dokundum ne gördüm” diye konuştu.

Duruşma yarın İlker Çınar’ın çapraz sorgusuyla devam edecek.

Kaynak: haber7.com
754 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle