Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 06 Nisan 2012 | Gündem, Manşet, Siyaset, Yaşam

Sakarya’da 12 Eylül’deki askeri darbe döneminde silah kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla 7 yıl hapis kaldığı cezaevinde işkence nedeniyle görme yetisini kaybettiğini öne süren Fethi Tekin (65), darbecilerin yargılanmasını istiyor.

Geyve ilçesinde emlakçılık yapan Tekin, AA muhabirine, 12 Eylül darbesinden bir hafta sonra silah kaçakçısı olduğu iddiasıyla gözaltına alındığını ve çeşitli işkencelere maruz kaldığını söyledi.

İşkence günlerini anlattı
Darbe döneminde Geyve’de toptan gıda satışı yaptığını, rüşvet almak isteyen polislerin kendisini silah kaçakçısı olarak gösterdiğini öne süren Tekin, yalancı şahitlerin ifadeleriyle 23 ay boyunca tutuklu kaldığı Eskişehir Cezaevi’nde akıl almaz ve insanlık dışı muamele gördüğünü iddia etti.

Eskişehir Cezaevi’nden nakledildiği Kandıra Cezaevi’nde de gördüğü işkence nedeniyle 4 gün yoğun bakımda kaldığını ifade eden Tekin ”Silah ve mermi kaçakçılığıyla suçlandım ama benden bir tek silah ve mermi çıkmadı. Buradan yine Eskişehir’e gittik. Eskişehir’de ara ara işkence gördüm. Eskişehir’de bana 17 yıl 6 ay ceza verildi. Bunu Ankara 4. Kolordu Askeri Mahkemesi kabul etmedi, Ankara’ya götürüldüm. Ankara Mamak Cezaevi’nde de 13 ay kaldım. 13 ayda her gün cehennem azabı yaşadım” dedi.

Gözlerimi Kaybettim
İşkencelerin hayatında derin izler bıraktığını kaydeden Tekin, ”İşkenceden dolayı gözlerimi kaybettim. Gözlerim yüzde 35 görüyor, yüzde 65 görme yetimi kaybettim” şeklinde konuştu. Tutuklu kaldığı dönemde ailesine de büyük baskılar ve akıl almaz işkenceler yapıldığını iddia eden Tekin, servetini de kaybettiğini ileri sürdü.

40 metrekarelik koğuşta 70 kişi kaldıklarını belirten Tekin, ”Bit ve pireleri süpürgelerle süpürüyorlardı. Yemekler akşamdan kalmaydı. Yemek dediysem bulgura sıcak su döküp ‘pilav’ diye veriyorlardı. Yağ, su yok. Yemeği beğenmeyip yemezsen askerlerden dünyanın dayağını yiyorsun. 15 günde bir banyo iznin var. 5 dakikada soyunup banyo yapıp temizleneceksin. Zamanında banyonu bitiremezsen dayak, zamanında giyinemesen dayak… Benim suçum neydi- Ailemin suçu neydi- Polisin aileme küfür etmeye ne hakkı vardı-” şeklinde konuştu.

Müdahil Olmak İstiyorum
Darbeciler hakkında 13 Ocak’ta suç duyurusunda bulunduğunu anlatan Tekin, 12 Eylül davasına müdahil olmak istediğini kaydederek, ”Mahkemeyle ilgili çağrı gelmedi ama mahkemeye gideceğim. Onlar ceza alsın, almasın, mahkeme huzura çıkarılmaları bizim için yeterli” dedi.

KAYNAK:Yenisakarya

2787 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Mahkeme’den Çağrı Bekliyorum.. için 1 yorum

  1. ertan dedi ki:

    fethi bey amca…sen bir suç işlemeseydin seni ne içeri alırlardı nede bu anlattığın masal gibi dizelediğin sözde olayları yaşardın.elbette kanun dışı bişey yaptınki çektin.hem o zamanın şartları öyleymiş.kimliksiz gezeni içeri atıyorlarmış.bırak allahını seversen sen bari yapma.bazı çevrelere şirin görünmek için yapmadığınız şey yok.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle