Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 16 Mayıs 2015 | Alt Haberler, Eğitim, Geyve, Manşet

Taşgetiren: ‘Hayatımızda kaç namazda Mirac yaşadık

Geyve İmam-Hatip Ortaokulunun düzenlediği, Yeni Ufuklara Açılan Pencere projesine konuşmacı olarak katılan Gazeteci Yazar Ahmet Taşgetiren, kitap okumayan adam değildir, dedi.

Gazeteci-Yazar -Ahmet- Tasgetiren-geyve-mirac-kandili-konferansi- (14)Geyve İmam-Hatip Ortaokulunun, Yeni Ufuklara Açılan Pencere projesine konuşmacı olarak katılan Gazeteci Yazar Ahmet Taşgetiren, kitap okumayan adam değildir, dedi.

Geyve İmam-Hatip Lisesinin salonunda düzenlenen programı öğretmen Derya Kapancı sundu. Proramı İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Canbal, MEM müdür yardımcısı Ali Arıcıoğlu, Nüfus müdürü Osman İslamoğlu, İHL müdürü Mehmet Doğan, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi müdürü Ahmet Akkuş, doğantepe YBO müdürü Selim Akbey, Eşme İlkokulu müdürü Miktat Tortumlu, Cemal Gürsel İlkokulu müdürü Zikrullah Öz, Sarıgazi İlkokulu müdürü Mehmet Emin Şimşir, GİMDER yönetimi, Geyve Belediye Meclis Üyesi Abdullah Özdemir, SP milletvekili adayı Fikret Özer, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Geceye öğrencilerin okuduğu Kuran-ı Kerim ile başlandı.

İmam-Hatip Ortaokulu müdürü Ali Demir yaptığı açılış konuşmasında, kitap kardeşliği kurmak, okuyan, yazan bir nesil yetiştirmek, bir yazar ile öğrencilerimizi tanıştırabilmek amacıyla düzenlediğimiz gecemize katıldığınız için, hepinize teşekkür ederim.

Her öğrenciden 5’er lira toplayarak, 17 farklı toplam 550 kitap aldık. Bu kitapları tüm öğrencilerimiz okudu. Okudukları kitaplardan öğrencileri sınava tabi tuttuk. Muhammet Ay, Halit Veli Kılıç, Melih Yıldız, Abdülkadir Atar ve Mehmet Emir Erol ile öğretmenlerden Hayrettin Çilingir ile Ömer Öztürk’e başarı gösterdikleri için kendilerine değişik hediyeler verildi.

KİTAP OKUMAYAN ADAM DEĞİLDİR

Geyve İmam-Hatip Ortaokulunun düzenlediği, Yeni Ufuklara Açılan Pencere projesine konuşmacı olarak katılan Star Gazetesi Yazarı Ahmet Taşgetiren, kitap okumayan adam değildir, dedi.

Ahmet Taşgetiren Hoca, Miraç Kandili dolayısıyla; gafillerden olmayın. Günün her saatinde ibadet yapın, Kur’an’da bir ayette “Nerede olursanız olun, O sizinle beraberdir” buyuruluyor.O, yani Kainatın yaratıcısı…Bunu O buyuruyor. O, “Ben size şah damarınızdan yakınım” buyuruyor. Ve İslam insandan, bunun idrak edilmesini istiyor. O sizinle beraberken siz kiminlesiniz? Kiminle olduğunuzun farkında mısınız? Mirac, O’nunla birliktelik idrakine doymanın timsali…

Mirac, ALLAH Rasulü’nün mutlak huzur hali… Huzur’da doyum hali…ALLAH Rasulü, bütün çağlarda ve bütün coğrafyalarda insanlığın elinden tutmak için geldi, elini bütün çağlara ve bütün insanlığa uzatıyor. Onun tüm hayatı insanoğlu için eskimez bir örnek… Güzel bir örnek. En güzel örnek. İster bir çocuğa gösterdiği sevgiyi örnek alın, ister namazı nasıl kıldığını, ister komşusu açken tok sabahlamanın mü’mine yakışmayan bir davranış olduğu umdesini…

Onun elinden tutun yeter ki… Gülümsemesinde bile farklı bir insani güzellik bulursunuz. Ve Mirac da O’nun hayatından bir parça…Bunun anlamı, izinde yürüyene Mirac yolu açık demek mi? İzinde yürüyen O’nun gibi Yaradan katına doğru ışıktan, sesten öte bir hızla yükselebilir demek mi?

Neden olmasın?

Mirac, her şeyden önce bir yürek kıvamı meselesi…Bizzat kendi lisanıyla bildirdiğine göre ALLAH Rasulü, Mirac’a kalbi süt ve imanla yıkanarak hazırlandı. Melekler ovdular kalbini…

O kalbi kıvamla yolculuk başladı… Yücelerin yolu öyle açıldı.

Öyleyse, O’nun izinden gidenler de kalplerini imanla ovarak süt berraklığına kavuşturacaklar. Kur’an bize, “İmanın kalplere nüfuz edeceği bir kıvam”dan söz ediyor. İslam’a girdikten sonra, oraya doğru bir yolculuk istiyor bizden.

İşte Mirac, o yolculuk seyrinin ucundadır.

“Ve hüve maaküm, eynema küntüm – Nerede olursanız olun, O sizinle beraberdir.” Mirac, bu ayetin idrakinde saklı. ALLAH Rasulü, Mirac’tan Namaz ibadeti ile dönüyor. Namazlarımız ne durumda? Gerçekten huzurda mıyız? Miractan bir renk taşıyor mu namazlar? namazlardan hayata akan bir öz var mı? Namazda ulaştığımız Huzur hali, Rabbimizle birliktelik idraki uzanıyor mu hayatımızın kılcal damarlarına… “ALLAHüekber” dediğimizde neredeyiz? Kimin huzurunda? secdeler kimin için, nasıl bir idrakle “Ancak Sana ibadet eder, ancak Senden yardım dileriz” deriz? Hayatımızda kaç namazda Mirac yaşadık, içimize Mirac ışığı aktı, kaç namazımızda Rabbani iklimlere doğru yücelme hissettik, ayağımız yerden kesildi kaç kıyamda, kaç rükuda, kaç secdede? Miracın iz düşümlerinde bir insan hayatı, bir toplum hayatı nasıl bir şey?

“ALLAH’ı görüyormuş gibi yaşanan bir hayat’tan söz ediyor ALLAH Rasulü… Böyle bir bilinci kuşanmayı öğütlüyor insana…

Mirac işte bu…

ALLAH’ın huzurunda imiş gibi bir hayat kurmak…Biz O’nu görmüyorsak da O’nun bizi gördüğü bilinci içinde bir hayat. Bu gece Mirac Kandili. Mirac geldi ve yokluyor içimizi. Neredeyiz? “dedi.

Geyve Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Canbal, Ahmet Taşgetiren hocaya çiçek verirken: “İstanbul’da üniversite öğrencisiyken sik sık sizin sohbetlerinizi dinlemeye geliyordum .dedi.

Mehmet AYDOĞAN

1775 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle