Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 28 Haziran 2011 | Dünya, Manşet

Taraklı’ya Sakin Şehir Ödülü Geldi!

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi, Aralarında Taraklı ilçesi’ninde bulunduğu 3 ilçeyi “Cittaslow” (sakin şehir) ilan etti.

Polonya’nın Lidzbark Warminski kentinde yapılan 2011 Sakin Şehirler Genel  Kurulu’nda, uluslararası ağa Türkiye’den dört yeni üyelik başvurusu ele alınarak  karara bağlandı.

Genel Kurul’da Türkiye’den ağa üye olmaya aday ilçelerinin tanıtımına ilişkin Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından yapılan sunumun ardından  yapılan oylamada, Muğla’nın Akyaka, Aydın’ın Yenipazar, Çanakkale’nin Gökçeada  ve Sakarya’nın Taraklı ilçeleri uluslararası “Sakin Şehir” ağına kabul edilerek  üye oldu.

 

Türkiye’nin dışında İtalya, Portekiz, Avustralya, ABD, Polonya, Belçika ve  Avusturya’dan ulusal birliğini kurmuş belediye başkanlarının yer aldığı İcra  Kurulu, örgütlenme modelinde Sakin Şehirler’in geleceğine yön verme bakımından  en önemli organ olarak yer alıyor.
-“SAKİN ŞEHİR”-

İtalya’da 1996 yılında Roma’daki bir meydanda açılması planlanan fast food  zinciri mağazasına karşı başlayan tepki hareketi olan “slow food (yavaş yemek)”  hareketinden doğan cittaslow (sakin şehir) örgütlenmesi, küreselleşmenin  getirdiği olumsuzluklar karşısında kentlere özgün kimliklerini koruyarak yaşam  kalitesini artırmanın ve sürdürülebilir gelişmenin yollarını sunuyor.

Dünya genelinde Avrupa’dan başta İtalya olmak üzere Avusturya, Danimarka,  Almanya, Hollanda, Norveç, Polonya, İspanya, İsveç ve İngiltere ile Asya’dan Güney Kore ve Avustralya kıta ülkesinden 100’ü aşkın küçük nüfuslu kentlerin üyesi olduğu “Sakin Şehirler” Örgütlenmesine Türkiye’den ilk üye ise İzmir’in  Seferihisar ilçesi oldu.

Bir kentin “Sakin Şehir” olabilmesi için çevre politikaları, altyapı  politikaları, kentsel kalite için teknolojiler ve tesisler, yerli üretimi
korumak, misafirperverlik, farkındalık ve slow food (yavaş yemek)  aktivitelerinin desteklenmesi adı altında yedi ana başlıktaki 59 kriteri hayata  geçirmesi gerekiyor.

2269 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle