Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 03 Nisan 2018 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, Videolar, Yaşam

Taraklı Kazkıran Geçidi ve Hikayesi

TARAKLI KAZKIRAN GEÇİDİ MEVKİİ ve HİKAYESİ

Geyve Taraklı karayolu eski İpek Yolu güzergahında  Eşsiz Manzaraya Sahip “Kazgıran” Mevkiinin bilinen Hikayesine bir yenisi daha eklendi.

Taraklı İlçesi Hacımurat Mahallesinden 1939 / Taraklı doğumlu Turan Küçükçınar, Taraklı’ya gidiş ve gelişlerinde hala daha bu yolu kullandığını ifade ederek,  ”Kazkıran Geçiti” ni bilinen hikayelerinin dışında bir başka hikaye ile anlatıyor.

DAHA ÖNCE ANLATILAN HİKAYE

Taraklı- Geyve eski İpekYolu güzergahında ”Kazkıran Geçiti” mevkinin bilinen hikayesi şöyle; Ulaşımın yaya ve binek hayvanlarıyla yapıldığı tarihlerde çevre bölgelerden bu istikametten İzmit’ e pazara eşeği ve köpeği ile birlikte kazlarını yürüyerek satmaya götüren bir çoban bu tepeye vardığında mola verir. Yorgunluktan oracıkta uyuyup kalır. Etkili kar yağışı ve soğukta kazları ile birlikte oracıkta hayatını kaybeder. Bu nedenden dolayı herkesin ” Ne muhteşem manzara” sözleriyle beğenisini dile getirdiği bu mevkiye ”Kazkıran Geçiti” denir. Burası bugün itibariyle kaderine terk edilmiş yol güzergâhındadır.

Kazkıran geçitinin yeni hikayesini öğrenmek ve bu mevkinin güzelliğini görmek istiyorsanız videosunu izleyebilirsiniz.

Röportaj:Alaattin YILMAZ

3759 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle