Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 05 Haziran 2012 | Köyler, Manşet, Yaşam

Türk kültürünün en güzel örneklerinden biri, kardeşlik, dostluk, dayanışma ve gönül birliğinin sembolü olan hayır pilavlarından biri de 3 Haziran 2012 Pazar günü Taraklı’nın Duman köyünde gerçekleştirildi.

Duman köylülerinin iş ve güç birliği ile gerçekleştirilen pilav, gönül coşturan bir atmosferde gerçekleştirildi. Pilava yakın köylerde oturanlardan başka Geyve, Taraklı, Sakarya ve İzmit’ten gelen misafirler katıldı. Gelen misafirler köy girişinde karşılanarak köy kahvesi ve pilavın verileceği alana götürüldüler. Ayni cins kıyafetleriyle tam bir disiplin içinde misafirleri ağırlamak için pervane olan köy gençleri büyük takdir topladı.  Bayan misafirler pilav ikram vaktine kadar evlerde misafir edildi.

Öğle namazından sonra misafirlere ceviz ağaçlarının gölgesine serilen örtüler üzerinde etle bulgur pilavı, yufka ve ayran ikram edildi. Pilavla birlikte sohbet ve dostluk paylaşıldı. Pilavın sonunda köy imamının yaptığı duada geleneklerin ve dostluğun devamı niyazında bulunuldu.  Pilav ikramından sonra köy kahvesinde içilen tavşan kanı çaylar ve sohbet ile misafirler uğurlandılar.

Bu tür etkinliklerin devamı ve kültürün yaşatılması duamız ve vazifemizdir.

İbrahim AÇILAN-Geyvemedya.com

2780 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Taraklı Duman Köyünde Hayır Pilavı için 1 yorum

  1. Alaettin BALCI dedi ki:

    Hayır pilavımıza uzaktan yakından teşrif eden herkesten ALLAH razı olsun.Dostluğun ,kardeşliğin pekiştiği böyle cemiyetlerin devamını canı gönülden diliyorum.Emeği geçen herkese teşekkürler.Ayrıca İbrahim hocama hayır pilavını anlatan şiiri için ayrıca teşekkür ediyorum.Hayır pilavı ancak bu kadar güzel anlatılabilir.Gönlüne, kalemine sağlık üstadım

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle