Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 20 Ekim 2013 | Alt Haberler, Geyve, Köyler

Mümkünlü Bir keşfedildi, Pir Keşfedildi.

manset28059Daha birkaç yıl önce yolu bile bilinmeyen, tek bir turistin bile uğramadığı, tarihi ahşap evleriyle küçük bir Osmanlı kasabası olan Taraklı, bir keşfedildi pir keşfedildi.

Mümkünlü Kasabası’ reklamıyla yıldızı parlayan, tarihi evlerin onarılmasıyla adeta yeniden doğan, uluslar arası sakin şehir ağına dahil edilen ve son olarak da Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi kapsamında ‘Türkiye Ulusal Destinasyonu’ olarak belirlenen Taraklı, şimdi turizmin gözdesi haline geldi. Mümkünlü, bayramda da ziyaretçi akınına uğradı.

İlçenin adı Şener Şen ve Olgun Şimşek’in oynadığı reklam filmindeki ‘Mümkünlü’ ismiyle duyuldu. Küçük bir kasabaya internetin gelmesiyle yöre halkının hayatının nasıl değiştiğini anlatan reklam filmi Taraklı’nın da kaderini değiştirdi.

Reklam filmi Taraklı’ya olan ilgiyi arttırdı. İlçede bulunan ve artık yıkılmak üzere olan 100’ü aşkın tarihi ahşap ev ve konaklar verilen teşviklerle onarılmaya başlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihî evlerin bakım ve onarımı için ev sahiplerine proje desteği yanında 30 bin TL’ye kadar hibe destek kredisi verdi. TOKİ’nin de 10 yıl vadeli 90 bin TL kredi imkânı sunmasıyla ilçede bulunan tarihi evlerin, konakların ve hanların büyük bir kısmı onarıldı. Daha önce 30 bin liraya bile müşteri bulamayan evlerin fiyatı 400 bini, konakların değeri ise milyon doları geçti. Bozulmamış doğası ve tarihi dokusuyla Taraklı, gözde turizm merkezi haline geldi.

Bayramın gözdesi Taraklı

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, ilçenin bayramda da günübirlik ve yatılı ziyaretçi akınına uğradığını söyledi. Artık büyük turizm şirketlerinin Taraklı’ya tur düzenlendiğini ifade eden Özkaraman, “Bundan 8 -10 yıl önce Taraklı’ya bir tek turist bile gelmezdi. Şimdi yüz binleri ağırlıyoruz. Bu yıl 250 bin kişinin Taraklı’yı ziyaret etmesini bekliyorduk. Şimdiden bu rakama ulaştık. Bayramda sakinlik ve huzur isteyenler Taraklı’ya geldi. Yatılı kalanların yanı sıra İstanbul ve çevre illerden günü birlik ziyaretler epeyce fazlaydı. Zaten Taraklı’ya bir kez gelen bir daha gelmek istiyor. Hem doğanın muhteşem güzelliği ve hem de tarihi dokusu insanı cezbediyor. İlçemiz tarihi İpek yolu üzerinde bulunuyordu. Eski canlılığına yeniden kavuştu.” diye konuştu.

Özkaraman, Taraklı’nın adının ülke genelinde reklam filmiyle duyulduğunu, uluslar arası sakin şehir ağına dahil edilmesi ve Türkiye Ulusal Destinasyonu olarak belirlenmesinin tanınırlığını artırdığını belirterek, “İlçemizde daha önce bir tek otel ve pansiyon yoktu. Şimdi oteller peş peşe açılıyor.” sözleriyle şu an geldiği noktaya işaret etti.

1637 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle