Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 04 Ekim 2013 | Gündem, Siyaset

Suriye tezkeresine Meclis’ten onay

Hükümete verilen yetkinin süresinin bir yıl daha uzatılması öngörülüyordu.

suriye_tezkeresine_meclisten_onay_6734

AK Parti ve MHP evet oyu verirken CHP tezkereye hayır dedi. Böylelikle Suriye tezkeresinin 1 yıl uzatılmasını öngören teklif TBMM’de kabul edilmiş oldu.

Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı öncelikli olarak tezkereyle ilgili kabul edenler ve etmeyenler şeklinde soru yöneltti. Hemen ardından da kabul edildi yanıtını verdi. Şu an için kaç milletvekilinin evet veya hayır oyu verdiği hakkında bir bilgi yok.

GENEL KURUL’DA GERGİN ANLAR

Görüşmeler saat 15.00 itibarıyla başladı. Zaman zaman tansiyon yükseldi. Özelikle de hükümet adına konuşan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın konuşması sırasında tansiyon yükseldi. İsmet Yılmaz, “Savaş değil, mevcut savaşı durdurmak istiyoruz. Biz Esad’ın yanında olmadık. Yanında olanlara da eşlik etmedik. Esad’ın yanında durursanız, kimyasal silah kullananları göremezsiniz.” dedi. Bu ifadelerin hemen ardından da CHP sıralarından tepkiler yükseldi. Akif Hamzaçebi söz istedi. Ancak Ayşenur Bahçekapılı söz vermeyince bu sefer tepki oturdukları sıralardan yükseldi. Sıralara vurarak tepki gösterdiler. Hemen ardından ise sataşma gerekçesiyle söz alındı.

MHP: “SAVAŞ İSTEMİYORUZ AMA EVET DİYECEĞİZ”

MHP adına Tuğrul Türkeş konuştu. konuşmasında, “Hem analar ağlamasın hem de bir taraftan daha fazla analar ağlayacak. Biz savaş istemiyoruz. Ama tezkereye evet oyu vereceğiz.” dedi.

CHP: “İHTİYAÇ TEZKERE DEĞİL, POLİTİKA GÖZDEN GEÇİRİLSİN”

Faruk Loğoğlu da CHP adına konuştu. “Savaşa karşı çıkan halka saygısızlık. Bölgemizin savaşa değil barışa ihtiyacı var. İhtiyaç savaş tezkeresi değil, politikanın yeniden gözden geçirilmesi olmalı.” şeklinde partisinin fikrini beyan etti.

BDP: “BU SAVAŞ TEZKERESİ DEĞİL”

BDP adına konuşan İdris Baluken de, “Savaş tezkeresi değil, hükümete verilen yetkinin uzatılmasıdır.” dedi.

KAYNAK:ensonhaber.com

1267 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle