Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 11 Ekim 2011 | Manşet, Yaşam

Sulu kar geliyor

 

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin kuzey kesimlerinin bu gece saatlerinden itibaren yağışlı havanın etkisine gireceği bildirildi. Ayrıca hafta sonunda da Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı havanın yurt genelinde etkili olacağı belirtildi.

 

PAZAR GÜNÜ SOĞUK VE YAĞIŞLI HAVA ETKİLİ OLACAK

 

Meteroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre Cuma ve Cumartesi günleri, Marmara, Karadeniz, Doğu Anadolunun kuzeyi ile Kütahya, Eskişehir çevrelerinin sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor. Yağışların İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bartın, Zonguldak çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

 

Pazar günü ise, akşam saatlerinden itibaren yurdun Balkanlar üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği ve Marmara, Ege, Batı  Akdeniz, İç Anadolu’nun Kuzeyi, Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğu kesimlerinin yağışlı geçeceği bekleniyor. Yağışların Marmara’nın doğusu ile Sinop çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, yer yer gökgürültülü sağanak şeklinde olacağı tahmin ediliyor.


PAZARTESİ KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

 

Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu  Anadolu’nun batısı ile Girusun, Muş ve Diyarbakır çevrelerinin yağışlı geçeceği bildirilen pazartesi günü ise Marmara’nın batısı ile Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Afyonkarahisar, Antalya, Adana, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, yer yer gökgürültülü sağanak, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ile gece saatlerinde Balıkesir, Bursa, Bilecik, Bolu ve Kütahya’nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı bekleniyor.

 

Salı günü, Marmara’nın kuzey ve doğusu, Kuzey Ege’nin iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Muş, Bitlis ve Şırnak çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik, Zonguldak, Düzce, Bolu, Karabük, Bartın, Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, yer yer gökgürültülü sağanak, Marmara’nın güneydoğusu , Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Eskişehir ve Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı bekleniyor.

 

Rüzgarın ise Cuma günü ve Hafta sonu; Marmara ve Batı Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/s) esmesi bekleniyor. Pazartesi günü Ege Kıyıları’nda kuzey ve kuzeybatı, Marmara’nın doğusunda kuvvetli Lodos (40-60 km/s) Marmara’nın batısında fırtına (60-80 km/s) şeklinde eseceği beklenen rüzgarın, Salı günü Marmara, Batı Karadeniz ile Güney Ege kıyılarında Karayel, İç Anadolu, Doğu Akdeniz ve Orta Karadeniz’de güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/s), Marmara’nın kuzey ve doğusunda fırtına (60-80 km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

 

Pazar günü Balkanlardan gelen soğuk hava ile birlikte, kuzeybatı kesimlerden başlamak üzere, iç ve batı bölgelerde hava sıcaklığı 8 ila 10 derece arasında hissedilir oranda azalacağı tahmin edildiğini bildirildi. Meteoroloji Müdürlüğü, Kuvvetli yağış, fırtına ve soğuk havanın oluşturabileceği; sel, su baskını, yıldırım düşmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar ve gribal enfeksiyon gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

 

1095 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle