Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 07 Kasım 2014 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Yaşam

Sultan Abdülhamid’in çakma vârisleri

Sultan Abdülhamid’in mirasından pay alabilmek için veraset davası açan 32 kişi nedeniyle mahkeme nüfus kayıtları arasında kayboldu.

sultan_abdulhamidin_cakma_varisleri_1415272808_4202

Osmanlı İmparatorluğu’nun 34’üncü Padişahı Sultan 2’nci Abdülhamid’in soyundan olduklarını iddia eden 32 kişi, sultanın mirasından pay alabilmek için 5 yıl önce veraset ilamı için dava açtı. İstanbul 12’nci Sulh Hukuk Mahkemesi mirasçıların tespiti için dosyayı bilirkişiye gönderdi. Bilirkişi dava açanlardan 11’inin gerçek vârisler olduğunu raporladı. Veraset ilamları sunan bazı kişilerin de sözde mirasçı olduğu tespit edildi.
HUKUKÇU, TERCÜMAN TARİHÇİLİ BİLİRKİŞİ
Bir hukukçu, bir Osmanlıca tercümanı ve bir tarihçiden oluşan bilirkişi heyeti sultanın soyundan gelenleri tek tek incelediği ön bilirkişiabdulhamidin_tahttan_indirilme_operasyonu13744235660_h1052646 raporunu 23 Ekim’de mahkemeye gönderdi. Raporda, ilk evliliğini 1863 yılında yapan Abdülhamid’in diğer evlilikleri ve birinci kuşak soyağacından doğan çocukları tek tek sıralandı.
SADECE 11’İ BİRİNCİ KUŞAK VARİSÇİ
Abdülhamid’in çocuklarından devam eden soyunun 15 kişi olduğu anlatılan raporda, bu kız ve erkek çocukların da evlenmeleriyle davayı açanlardan 11’inin Abdülhamid’in birinci kuşak mirasçıları oldukları belirtildi. Bilirkişi, Abdülhamid’in mirasından pay almak isteyen bazı sözde mirasçıların mahkemeye sahte veraset ilamları sunduğunu, mahkemenin suç duyurusunda bulunabileceğini de vurguladı. Sonraki duruşma 12 Şubat’ta.
Yasaya göre mal isteyemezler
1924 tarihli yasa, padişah mallarıyla ilgili talepte bulunulmasına engel teşkil ediyor. Bu konuda TBMM’nin 1949 tarihli yorum kararı da bulunuyor. Buna rağmen Sultan Abdülhamid’in torunları, dedelerine ait olduğunu iddia ettikleri gayrimenkulleri almak için dava açtı. Davacı vârisler, “Sultan 2’nci Abdülhamid, 431 Sayılı Kanun çıkarıldığı tarih olan 1924’te padişah olmayıp 1918’de vefat etmiştir” iddiasında bulundu.
‘Musul ve Kerkük petrolünde hak var’
BAZI vârisler adına İstanbul Muhakemat Müdürlüğü’ne dava açan avukat Bülent Görür ve Ümit Yılmaz davanın dünyanın en büyük veraset davası olduğunu iddia ederek şunları söyledi: “Dava sonucunda hak sahipleri, Kerkük ve Musul petrolleri üzerinde haklarını ve taleplerini ileri sürebilecekler. Çünkü 2’nci Abdülhamid, bu petrol havzalarını haritalandırmış ve şahsi mülkü olarak tapuya kaydettirmiştir. Bu kayıtlar mevcut.”
Geyvede de çiftlikler var
AVUKATLARIN elinde dev mirasla ilgili Galatasaray Adası, Bakırköy’de 70 dönüm arazi, Beykoz ve Kartal’da 30’ar dönümlük arazi, Kağıthane’de 20 dönüm arazi, Veliefendi Çayırı, Dolmabahçe’de 30 dönüm bostan, Nişantaşı’nda iki konak, Şişli, Çatalca, Çekmece ve Geyve’de çok sayıda çiftlik, Galata’da değirmen arsası, Kabataş Meydanı, Horhor’da konak ve 5 dönüm arsası, Beşiktaş Serencebey’de 2 dönüm bağ, Aydın, Antakya, Kilis’te çok sayıda çiftlik ve arazi gibi bir liste olduğu belirtiliyor.
Kaynak : Özge Eğrikar – Hürriyet

2365 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle