Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 15 Aralık 2011 | Manşet, Sakarya, Yaşam

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından, 2011 yılı programı içinde planlanan Bal Ormanı uygulaması hayata geçirilmeğe başlandı.

Bal Ormanı uygulamaları ile; Söğütlü-Kurudil Köyünde 10 hektar, Hendek-Yukarıçalıcak  Köyünde 10 hektar, Kocaali-Kestanepınarı Köyünde 11 hektar alanda Bal Ormanı oluşturulacak.

Bal Ormanı oluşturulmasının temel amacının; bal üretiminde arının nektar alabileceği bitkilerden oluşması, nektar ve polen yönünden zengin bitkilerden oluşturulması hedeflenen bu ormanın; yalancıakasya, kestane, ıhlamur, muşmula, kiraz, badem, erguvan, incir, armut, dut, ahlat gibi türlerden meydana geleceği açıklandı.

Söğütlü – Kurudil Köyünde yapılan fidan dikme töreni; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başlandı, konuşmalara geçildi.

Sakarya Arıcılar Birliği Başkanı Mustafa Ör konuşmasında; arının ve balın insan yaşamındaki yeri ve önemini anlattı.

Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan Türkyılmaz konuşmasında; Bal Ormanı uygulaması hakkında bilgiler verdi, ağaçlandırma sahasına 12. 650 fidan dikileceğini söyledi.

SakaryaValisi Mustafa Büyük konuşmasında uygulamanın yararını anlattı, emeği geçenlere teşekkür etti.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı ve Antalya AKP Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu konuşmasında kendi yaşamından kısa anektodlar aktardı ve kendisinin de arıcılık yaptığını ve balın önemini anlattı.

Törene katılanlar ağaçlandırma sahasına geçerek, birlikte fidan dikti.

 Namık Cihan. Geyvemedya.com

2353 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle