Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 10 Ocak 2017 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Manşet, Sür Manşet, Videolar, Yaşam

SOĞUK GECELERDE SAKALDÖKEN TATLISINI DENEYİN

Geyve’nin unutulmuş yöresel tatlarını araştırmaya devam ediyoruz.

Sakaldöken tatlısı olarak bilinen tatlı Geyve’nin Akıncı, Melekşeoruç, Melekşesolak, Köprübaşı ve Bağlarbaşı köylerinde soğuk kış gecelerinde yapılıyor.

Geçmişi belki de yüzyıllar öncesine dayandığı belirtilen Sakaldöken Tatlısının önümüzdeki günlerde Geyveli okuyucularımız için yerinde yapılışına ortak olacağız.

Ancak Akıncı köyünden Öznur Erden’in yaptığı Sakaldöken tatlısını şimdilik paylaşıyoruz.

SAKALDÖKEN TATLISININ YAPILIŞI

1kg şeker 1kg su ile kaynamaya bırakılıyor. Kaynamaya başlayınca yarım limon sıkılıp kaynayarak katılaşmaya başlayacak. Pembeleşmeye başlayınca ayrı bir çelik tabak alınıp ortasını kapatana kadar soğuk su konulacak. Pembeleşmiş olan kaynamış şerbetten soğuksuya iki çorba kaşığı konulacak. O suyun için de top haline gelecek kaynayan sekerli karışım bir miktar daha kaynadıktan sonra ayrı yaptığımız çelik tabaktaki karışıma ilave edilip donmaya bırakılacak. Donması için soğuk yerde olması lazım.

2.5kg un tepside fırında pembeleşeüinceye kadar kavrulur. Unda soğutulacak un topaklaşabilir onu elimizle dağıtacağız donmuş olan şeker karışımı kenarları bırakması için ocakta ısıtılacak tabaktan ayrılması için kaldırdıktan sonra o katı şeker karışımını elimizle rulo haline getireceğiz. Sonra bayağı incelmesi için uzatacaz. Bu işlemi yedi defa tekrarlayacaz. Yani uzatıp uçlarını birleştireceğiz. Bu işlemin soğuk ortamda olması gerekiyor.

Daha sonra kavrulmuş unu soframıza döküp o uzattığımız şeker rulosunu simit haline getirip unun için de bükerek genişleterek yedi defa unda katlanacak genişledikçe katlanıp küçültüp tekrar genişleterek pişmaniye halini alacak şekilde inceltilecek.

Un önemli unla beraber yapılacak yani unun içinde pişmaniye halini aldıktan sonra unla beraber 15 ,20 cm kesip unlu halde soğuk yerde saklanacak yoksa sıcakta erir bozulur servis için soğuk yerden tabağa alıp afiyetle yenecek.

4496 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle