Hoşgeldiniz  

Gülsüm Çakmak | 18 Ekim 2019 | Alt Haberler, Ekonomi, Gündem, Sakarya, YAZARLAR

SGK’dan Primlerin Geri İadesi

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’NDAN PRİMLERİN GERİ İADESİ 

Emeklilik için primlerinin tamamlanmasını bekleyen, yaşı doldurmasına rağmen primlerini tamamlama ihtimali olmadığını düşünen sigortalılar, ödedikleri parayı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan geri iade isteyebilirler. Biliyoruz ki emekliliğin gerçekleşmesi için şartlardan biri belli gün sayısında prim ödemeleridir. 

Bazı sigortalılar yeterli çalışma imkanı bulamadıkları için geren prim gününü dolduramayıp; emekli olmaları için askerlik, doğum borçlanması gibi imkanları değerlendirirler. Yine de emeklilik şartlarını tamamlayamayan bir çok vatandaşımız var. Güzel olan haberde şu; bu vatandaşların ödedikleri primler boşa gitmiyor. 

SGK primleri toplu olarak sigortalıya iade ediyor!! 

Toplu parayı iade alabilmek için 2 şartın yerine gelmiş olması gerekiyor. 

  • Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (bağkur) yürütüyor olmamak, 
  • Emeklilik için gerekli olan 3 şarttan ikisini yani yıl( erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak. 
  • Parayı talep etmek için SGK’na dilekçe ile başvuru yapılması gerekiyor. 

Mirasçılar da toplu para talebinde bulunabilirler! 

Vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçıların ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor. 

Hangi Primlerin Ödemesi Yapılıyor? 

Eski SSK’lı (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi,2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağ-kur’lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor. Sağlık için ödene primler ve yapılan doğumlar, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmiyor. 

 Saygılarımla 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir 

Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ 

 

 

638 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle