Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 28 Mart 2012 | Ekonomi, Gündem, Manşet, Sakarya

Adapazarı Şeker Fabrikası’nda beklenen son…

Fabrikanın devir süreci başlatıldı. Bank Asya, fabrikanın değerini koruması için bu yılki kampanyaya da destek veriyor.

Bank Asya Süreci başlattı.

APEK Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aya, Adapazarı Şeker Fabrikası Genel Müdürü Naci Özavcı ve şirketin avukatları, geçen cuma günü Bank Asya’nın İstanbul’daki genel merkezine giderek, süreci resmen başlattı.

 

Bu toplantıda devir için bir komisyon oluşturuldu. Alınan karar uyarınca, bu komisyon fabrikanın ve arazilerin değerini belirlemek üzere çalışma yapacak ve hazırlayacağı rapor doğrultusunda devir işlemi gerçekleştirilecek.

 

Kredi Desteği

 

Fabrikayı devralmak üzere çalışma başlatan Bank Asya, satışta fabrikanın değerini koruması amacıyla fabrikanın bu yıl da pancar kampanyasına girip, şeker üretmesini istedi. Bu amaçla avans, gübre ve tohum için kredi desteğinde bulunmayı taahhüt etti.

BUGÜNKÜ SAKARYA BASININDAKİ ŞEKER MANŞETLERİ

Sakarya’daki yerel gazete manşetlerinde 28 Mart Çarşamba günü aşağıdaki olaylar yer alıyor.

Yenigün: ‘Şeker’e talip mi var?’

Fabrikanın satışı sonrasında, kotasının yükseleceği belirtiliyor.

Adapazarı Şeker Fabrikası’nın kota sorunu nedeniyle zora girmesinin ardından, Türkiye’de söz sahibi bir firmanın fabrikayı almak için girişim başlattığı öne sürüldü.

Yenihaber: ‘Ve Şeker bitti!’

Milletvekillleri kota için oyalanırken Banka devir işlemlerini başlattı.

Şeker Fabrikası’nın yaşaması için gerekli kota sorununun çözümüne milletvekilleri ilgisiz kalırken alacaklı banka devir işlemleirni bitirdi. Şeker’in geleceği karanlık.

Bizim Sakarya: ‘Yazıklar olsun’

Sakarya’nın devi devriliyor! 1953 yılından bu yana onbinlerce kişiye istihdam sağlayan Şeker Fabrikası, Sakarya’nın en büyük artı değeri, kötü yönetim ve çözülemeyen kota sotunu sonucunda borçlu olduğu Bank Asya’ya devrediliyor.

KAYNAK:YeniSakarya

2081 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Şeker Fabrikasında Beklenen Son.. için 2 Yorum

 1. İlhan KAÇAR dedi ki:

  Birilerine peşkeş çekilmesi için kota konuluyor.Kapasitesi düşürülüyor, zarar ediyor deyip peşkeş çekiliyor.Yahu bu devlet üretmezse nasıl kalkınacak. Çiftçi ekip biçmezse nasıl karnını doyuracak.Ne kadar üreten fabrikalarımız varsa bir bir kapatılıyor ülke kalkınıyor diye millet kandırılıyor.Yeter artık yahu nereye el atsalar kurutuyorlar.

 2. hasan dedi ki:

  Sakarya 3 tane saç ayağı fabrikanın üzerinde kurulmuştur.
  Zirai Donatım
  Şeker Fabrikası
  Vagon Fabrikası
  Sakaryada gidin sorun herhangi bir aileye..İllaki her ailenin bir kuşağından biri buralarda çalışmışltır.
  Ama gelin görünki..
  zirai donatım dehşetli arazisi ile arazi fiyatına bir gruba satıldı.Allahtan şehrin merkezindeki arazi Büyükşehire devredilerek yeşil alan olarak Sakaryaylılara kazandırıldı.
  Şekerde aynı senaryo, vagon fabrikasında aynı senaryo..
  Siyasetçilerin çok bilmişliği ile şeker fabrikası bugün acı çekiyor ve son demlerini yaşıyor.
  Çünkü çok kıymetli arazisi yüzünden şeker fabrikasının işleyişinin bir önemi kalmadı.Bank asya bir an önce fabrikayı devir alarak belkide arazisinin nasıl değerlendirecği hesaplarını yapmaktadır.
  Vagon içinde aynı senaryolar oynanıyor.Ferizliye taşınsın, euroteme verilsin..Zaten Vagon fabrikasıda kendi içinde kendi tesislerinde azınlık gibi olmuştur.Sadece adı kullanılarak, diğer işler tamamen taşeronlar tarafından yapılmaktadır.
  Şehrimizin siyasetçileri işallah zirai donatımın akıbetini bu tesislere göstermez.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle