Hoşgeldiniz  

Sezai MATUR | 24 Ağustos 2015 | Alt Haberler, Sakarya, Sezai Matur, YAZARLAR

Şeker Fabrikası niyetine!..

SEZAİ MATUR1952’de bayram havasında temeli atılan Adapazarı Şeker Fabrikası, Afyon’a taşınacak.
Şeker Kurulu taşınmayla ilgili başvuruyu onayladı.
Adapazarı Şeker Fabrikası’yla ilgili son 11 yılda yaşanan tüm gelişmeleri Yenihaber’den öğrenen Sakarya, bu taşınma skandalını da Yenihaber’den öğrendi.
2005 yılında devletin gücü kullanılarak ele geçirilen APEK Yönetimi’nin APEK ve Adapazarı Şeker Fabrikası’nı nasıl batırdığını, ADAŞEKER gerekçesiyle Sakaryalı pancar üreticisine fatura edilen cezaları, velhasıl Şeker üzerinde oynanan tüm oyunları yıllarca yazdık…
Şimdi Şeker Fabrikası’nın taşınması için Şeker Kurulu onay verdi.
Oysa aynı Şeker Kurulu yıllarca fabrikayı borç batağından kurtaracak kotayı ADAŞEKER’den esirgemiş, o kota fabrika çiftçinin elinden çıktığında verilmişti.
Ve tüm bu süreci başlatan, Şeker’i batıran, ölümüne neden olan ekibi APEK’in başına getiren isim AKP’nin 3 dönem Sakarya Milletvekilliği yapan Ayhan Sefer Üstün’dür.
Üstün’ün 13 yıllık milletvekilliği döneminde Sakarya’yla ilgili en önemli icraatı budur.
APEK’in 2005’te Atatürk Stadı’nda gerçekleşen Genel Kurulu’na müdahil olmuş, devletin tüm gücünü kullanarak Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin başına siyaset arkadaşlarını getirmiştir.
O gün APEK,  kasasında bugünkü parayla 20 milyon lirası ve sadece Sakarya’da değil Türkiye’nin bir çok yerinde hatırı sayılır gayrimenkulleri olan bir kooperatifti.
Adapazarı ve Kütahya Şeker Fabrikaları ile bir sigorta şirketine ortak olan APEK, Türkiye’nin en güçlü çiftçi kooperatiflerinden biriydi.
Şimdi APEK’in elinde o gayrimenkullerin çok azı kaldı.
Kalanın da üzerinde ipotekler var.
Artık APEK’in bankada parası falan yok.
Ne Adapazarı, ne Kütahya Şeker Fabrikası’nda, ne de sigorta şirketinde hisse kaldı.
Eskişehir’den kaçak pancar getirildiği gerekçesiyle Şeker Fabrikası’na kesilen 100 milyon lirayı aşkın ceza da APEK’in üstüne kambur olarak yüklenmiş durumda.
Kısaca APEK çok büyük bir borç batağı içinde.
Artık Sakaryalı pancar üreticisi pancara küstü, pancar ekmiyor…
Ve tüm bunların üstüne bu şehrin en önemli sanayi kuruluşlarından biri olan Adapazarı Şeker Fabrikası Afyon’a taşınıyor.
TEİAŞ misafirhanesinde oturup Valisiyle, Emniyet Müdürüyle kongre kumpası kuran eski Milletvekili Ayhan Sefer Üstün’den ise ses seda çıkmıyor.
Şimdi ortada bir cenaze var…
Şeker cenazesi…
Bu cenazeyi kaldırmak için Üstün’ün imamlığına ihtiyaç var…
Haydi Üstün…
Siz öne geçin…
Arkanızda da bu batakta tüm vebali olan, AKP’li yöneticiler, milletvekilleri, devlet ricali, bankacılar, kooperatif yöneticileri saf tutsun…
Sonra bu batağa sessiz kalan pancar üreticileri sıraya geçsin…
Şeker’deki hırsızlıkların sadece Sakarya’da değil, tüm Türkiye’de duyulmasına rağmen yine de ses çıkarmayan Adapazarlılar arka safları doldursun…
Haydi buyurun…
Hep beraber cenaze namazına…
Şeker Fabrikası niyetine…

1391 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle