Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 28 Mart 2018 | Alt Haberler, Eğitim, Geyve, Manşet, üst Haberler

Sanatsız, Zanaat Olmaz.

Geyve Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği Değerler Eğitimi konferansında konuşma yapan İl Kültür Müdürü Hüseyin Yorulmaz. “Osmanlı İmparatorluğu zamanında idare edenler ile idare edilenler bir arada uyum içinde yaşadıkları için; atalarımız bilimde, sanatta, mimaride ve edebiyatta zirveye çıktı.”dedi.

Geyve İmam-Hatip Lisesi salonunda düzenlenen programı ilçe kaymakamı İlyas Memiş, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Doğan, Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi müdürü Metin Çil, İmam-Hatip Lisesi müdürü Ahmet Erol, öğretmenler ve öğrenciler izledi.

HÜSEYİN YORULMAZ KİMDİR?

Programı sunan öğretmen Mehmet Aydoğan, konuşmacıyı şöyle tanıttı: Sakarya İl Kültür müdürümüz Sayın Hüseyin Yorulmaz, 1961 yılında Kahramanmaraş’ta doğar. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olur. Başbakanlığa bağlı Osmanlı arşivinde göreve başlar. Trakya Üniversitesinde doktora yapar. 1993 yılında Sakarya Üniversitesine atanır. Yurt dışında çeşitli görevlerde bulunur. 2003 yılında tekrar Sakarya Üniversitesine döner. Şu anda Sakarya İl Kültür Müdürü olarak görev yapmaktadır.

YEDİ GÜZEL ADAM

İl Kültür Müdürü Hüseyin Yorulmaz yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: Edebiyatsız toplum olmaz. Bir yabancı yazar Yahya Kemal Beyatlı’ya sormuş “Türkler nasıl bir hayat sürer?” Yahya Kemal, Türkler pilav yer, şiir söyler.” Gerçekten de atalarımız sanata, sanatçıya, şiire çok önem vermişlerdir. Halk edebiyatı şiiri, Divan Edebiyatı şiiri, Cumhuriyet Edebiyatı şiiri ayrı güzelliğe sahiptir. Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç gibi şairlerimiz yazdıkları şiirlerle Cumhuriyet döneminde insanlarımızın milli ve manevi duygular kazanmalarına yardımcı olmuşlardır.

Kahramanmaraş’tan yedi güzel adam çıkmıştır: Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Alaeddin Özdenören, Cahit Zarifoğlu, Akif İnan ve Erdem Bayazıt. Ben de bir Maraşlı olarak, bu güzel insanları örnek alıp şiire, edebiyata özendim. Gençler, sizler de hangi mesleği seçerseniz seçiniz mutlaka şiirle, edebiyatla, sanatla da meşgul olunuz. Çünkü tek kanatlı kuş uçmaz.Sanatsız, zanaat olmaz
Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

1105 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Sanatsız, Zanaat Olmaz için 1 yorum

  1. Turgay MEMİŞ dedi ki:

    Bu seminerde Sinan Bey METAL adına katılımcı göremedim.Her nekadar SANAT okulu olarak etiketlendirilsekde.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle