Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 20 Nisan 2018 | Alt Haberler, Eğitim, Geyve, Gündem, Manşet, Sakarya

Sakarya’ya Yeni Üniversite Geliyor..

Hükümet, 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin kanun tasarısını Meclise sundu. Tasarıyla Sakarya Üniversitesi bölünerek Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi kurulacak.

Ak Parti Hükümeti, 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin kanun tasarısını Meclise sundu. Tasarıyla Sakarya, İstanbul, Gazi ve İnönü üniversiteleri başta olmak üzere 10 üniversite bölünecek.

TBMM’ye sunulan tasarıya göre, Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, İstanbul Tuna ve İzmir Tınaztepe isimlerinde 5 yeni üniversite kurulacak.

Bunların yanı sıra İstanbul, Gazi, Selçuk, Dumlupınar, İnönü, Sakarya, Mersin, Erciyes, Karadeniz Teknik ve Kahramanmaraş Sütçü İmam üniversiteleri de bölünecek. Bu üniversitelerden ayrılacak bazı fakültelere eklenecek başka fakültelerle 10 yeni üniversite daha ihdas edilecek.

İlk edinilen bilgilere göre Meclise sunulan taslakta, Sakarya Üniversitesine bağlı Geyve MYO ile Alifuat Cebesoy MYO’nun Geyve MYO çatısı altında birleştirilerek yeni kurulacak olan Sakarya Uygulama Bilimleri Fakültesi Ali Fuat Paşa Tarım Bilimleri ismiyle kurulacak Teknoloji Fakültesi ne bağlanacağı öğrenildi.

Ak Parti Sakarya Milletvekillleri tarafından daha önceleri yapılan açıklamalarda  Yeni üniversitenin Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi adıyla hayata geçeceğini “Meslek Yüksek Okulları dahil Sakarya Üniversitesi’nin uygulama bölümleri de yeni üniversiteye dahil olacağı, Örneğin Teknoloji Fakültesinin yeni üniversiteye kaydırılarak ülkede rol model olacağı, İkinci üniversitenin çok kampüslü bir üniversite olacağını “Merkezde rektörlük binası ve kampüsü ile ayrıca Güney ve kuzeyde rektör yardımcılığı ile birlikte iki kampüsten oluşacağı ifadeleri kullanılmıştı.

İŞTE BÖLÜNEN 10 ÜNİVERSİTE

1- Konya (Selçuk)

2- Kütahya Sağlık (Dumlupınar)

3- Malatya Turgut Özal (İnönü)

4- İstanbul İbni Sina (İstanbul)

5- Ankara Hacı Bayram Veli (Gazi)

6- Sakarya Uygulamalı Bilimler (Sakarya)

7- Tarsus (Mersin)

8- Trabzon (KATÜ)

9- Kayseri (Erciyes)

10- Kahramanmaraş İstiklal (Kahramanmaraş Sütçü İmam)

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

7867 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Sakarya’ya Yeni Üniversite Geliyor.. için 1 yorum

  1. faruk hanoğlu dedi ki:

    Bu fakülte projesi Geyvenin neresine yapılcak acaba.Nezaman başlıycağı bellimi.

    Şimdiden Geyvemize hayırlı olsun

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle