Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 01 Nisan 2012 | Fotoğraflar, Geyve, Gündem, Köyler, Manşet

Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte dağlardaki karlar eriyince Sakarya Nehri’nde su seviyesi arttı. Nehrin en fazla yükselme gösterdiği Geyve İlçesi’nde kar suları 33 yıldır kullanılan asma köprüyü de aştı. Bazı bölgelerde de ekili alanlar su altında kaldı.

2 metre yükseldi

Bu yıl sert geçen kış mevsiminin ardından havaların ısınmasıyla karların erimesi sonucu Sakarya Nehri’nde bazı bölgelerde su seviyesi yaklaşık 2 metre yükseldi. Bazı noktalarda da nehir suyu yer yer yatağından çıkarken Pamukova ve Geyve ilçelerinde ekili alanlar da su altında kaldı.

Bu sabahtan beri yayalar geçemiyor

D-650 Karayolu Geyve İlçesi ile Dereköy’e ulaşımını sağlayan Sakarya Nehri üzerinde her iki ucu çelik hatalarla bağlı 33 yıllık asma köprünün bir bölümü de sular altında kaldı. Yüzeyi tahtalarla kaplı olan asma köprüden bu sabahtan beri yayalar geçemiyor. Köylülerin ‘Sırat Köprüsü’ olarak nitelediklerdiği köprünün ulaşıma kapanması üzerine köylüler 4 kilometre uzaklıktaki diğer köprüyü kullanmaya başladı.

Debi 400 m³’ün üzerine çıktı

Yetkililer nehrin debisinin saniyede 500 metreküpün üstüne çıktığını, Geyve Ovası ve Geyve Boğazı’nda bazı ekili alanların taşkınlık nedeniyle sular altında kaldığını belirtti.

Foto:Aziz Yavuz

 

 

6219 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Sakarya Çoştu..Dereköy Köprüsü Sulara Gömüldü.. için 1 yorum

  1. ömer dedi ki:

    su boşu boşuna karadenize akıp gidiyor.çevirin bir an önce önünü barajları doldurun,tarımsal alanlar sulansın,elektirik üretilsin.yazık günah ya.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle