Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 11 Haziran 2012 | Dünya, Manşet, Sakarya, Videolar, Yaşam

Türkçe Olimpiyatları Sakarya il etkinliğine gelen öğrenciler davul zurna ile karşılandı. Sakarya’nın en işlek caddesi olan Çark Caddesi’nde davul zurna ile yürüyen öğrenciler vatandaşlarla birlikte halay çekti.

10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları coşkusunu Sakarya’ya taşıyacak olan 20 ülkeden 70 öğrenci davul zurna ile karşılandı. Bu akşamı Atatürk Stadyumu’nda yapılacak etkinliğe katılmak için gelen öğrencileri önce yüzlerce araç konvoyu şehrin girişinde karşıladı. Polis eskortu eşliğinde şehirde tur atarak otele giden öğrenciler daha sonra Çark Caddesi’nde davul zurna eşliğinde yürüyüş yaptı. Zaman zaman cadde de halay çeken öğrencilere onları izleyen vatandaşlarda katıldı. Öğrenciler ve vatandaşlar birlikte hayal çekerek unutulmaz bir gün yaşandı. Bazı vatandaşlar ise bu anı ölümsüzleştirmek için cep telefonlarıyla kayıt yaptı. 20 ülkenin öğrencileri kol kola halay çekmesi vatandaşlardan büyük alkış aldı.

Öğrenciler onuruna ayrıca Safiran tesislerinde bir de yemek verildi.

 Yemeğe AK Parti Sakarya Milletvekili Hasan Ali Çelik, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Sakarya Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, kaymakamlar ve seçkin işadamı topluluğu katıldı.

Hasan Ali Çelik, yemekte yaptığı konuşmada, dünyanın her yerinde artık Türkçe konuşulduğunu belirterek, “Nereyle gitsek bu öğrenciler sayesinde Türkçe konuşuluyor. Kendimizi o ülkelerde yabancı hissetmiyoruz” dedi.

Halil İbrahim Balcı ise, daha önce hayal bile edilemeyen bu tablonun gurur verici olduğunu ifade ederek “Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Arifiye Kaymakamı Birol Kurubal, okulda kendilerine Türkiye’nin üç tarafı denizlerle, dört tarafı düşmanlarla çevrili olduğunu öğretildiğini vurgulayarak, “Artık Türkiye’nin dört tarafından dostlarımız var.” diye konuştu.

Saat 21.00’da Atatürk stadyumunda yapılacak etkinlikte toplam 18 şarkı, 5 şiir, 3 halk oyunu, 2 özel beceri gösterisi yer alacak.

1564 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle