Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 29 Temmuz 2012 | Ekonomi, Manşet, Sağlık, Sakarya

Sağlık Bakanlığı’nın İstanbul genelinde faaliyette olan ve uygunsuzluğu tespit edilen damacana suyu satan 5 markayı açıklamasından sonra, Sakarya Halk Sağlığı ekipleri, ildeki 29 su tesisinden numune aldı. Üretim ve satış noktalarından alınan numuneler, incelenmek üzere İstanbul’daki Hıfzıssıhha Laboratuvarı’na gönderildi.

Sakarya’nın su tesisleri mercek altında!

Sakarya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aydın Erdoğan, haftasonu Sakarya genelinde Geyve, Sapanca ve Hendek’te faaliyet gösteren su firmalarına yönelik yapılan denetimle ilgili gazetecilere açıklama yaptı. Erdoğan, Sağlık Bakanlığı’ndan gelen talimat üzerine 12 kişilik 4 ekiple yapılan denetimlerde su tesislerinin dolum noktası ile son satış noktalarından numuneler alındığını belirterek şunları söyledi:

29 fabrikadan 2’şer numune

“Son günlerde yerel ve ulusal basınımızda damacana sularla ilgili olumsuz birçok haberin yer alması, ilimiz haricindeki bazı illerde damacana sularla ilgili birtakım olumsuzlukların tespit edilmesi üzerine bakanlığımızın talimatı üzerine bu yönde süren rutin denetim ve numune tetkiklerine ilave olarak Halk Sağlığı Kurumu olarak haftasonu su fabrikalarına yönelik yeni ilave denetimler yapıldı. Bu kapsamda 29 su fabrikasında üretim ve dolum yapılan tüm su işletmelerinden, birincisi üretim bandından ikincisi ise piyasadan yani satış noktalarından olmak üzere, her işletme için iki ayrı grup numune (dolum sonrası süreçteki depolama ve nakil aşamalarında ve satış noktalarından kaynaklanabilecek olumsuzlukların da tespiti amacıyla) numuneler alındı.”

Erdoğan alınan numunelerin incelenmek üzere Halk Sağlığı Laboratuvarı’na ve İstanbul Hıfzıssıhha Laboratuvarı’na gönderildiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

Ürünleri toplatılacak

“Su fabrikalarından alınan numunelerin tahlilleri sürüyor. Şu ana kadar yapılan denetimlerde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek nitelikte olumsuz bir sonuç  bilgisi tarafımıza ulaşmadı. Eğer sıkıntılı bir durum olsa idi  önemli konu olduğu için telefonla bilgi paylaşımı yapılıyordu. Ancak şu ana kadar olumsuz bir bilgi ulaşmadı. Olumsuz sonuç alınması durumunda da  o işletmenin faaliyeti durdurulacak ve varsa piyasaya vermiş olduğu ürünler toplatılacaktır. Bu güne kadar yapılan denetimlerde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek nitelikte olumsuz bir sonuç alınmamıştır. Dün ve bu gün gönderilen numunelere ilişkin sonuçların önümüzdeki haftasonu müdürlüğümüze ulaşması beklenmektedir. Sonuçlar müdürlüğümüze ulaştığında halkımızla paylaşılacaktır.”

KAYNAK:www.sakaryarehberim.com

1862 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle