Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 13 Temmuz 2018 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, Videolar, Yaşam

Sakarya Nehrinde Neler Oluyor?

Günlerdir Sakarya gündemini sarsan Sakarya nehrindeki balık ölümleri Geyve bölgesinde de görülüyor.

Son günlerde OSB’lerden gelen kirli atık ile gündeme gelen Sakarya nehri bu kez de toplu balık ölümleri ile gündeme geldi. HES’lerinde etkilediği nehirde susuzluk nedeniyle balık ölümleri başladı. Çözüm nasıl, hangi kurum tarafından bulunacak merakla bekleniyor .

Son zamanlarda kirlilik, balık ölümleri ve su seviyesinde meydana gelen azalma haberleriyle gündeme gelen Sakarya Nehri deyim yerinde ise can çekişiyor. Söğütlü 3.Organize Sanayi Bölgesinin atıklarının nehre bırakılması aylardır kent gündemini işgal ediyor.

Sakarya Söğütlüde Nehre karışan kirli, zifti andıran atıklarla ilgili haftalardır çözüm henüz bulunamazken, bu kez de HES ve kuraklık nedeniyle nehirde suların çekilmesi balıkların ölümüne neden olmaya başladı. Kirlilik bir yandan kuraklık ve baraj nedeniyle suların çekildiği nehirde balıklar oksijensiz kalan suda yaşam mücadelesi veriyor. Balık ölümlerini araştıran Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bağlı ekipler, bazı noktalarda meydana gelen ölümlerin nehirdeki su çekilmesinden kaynaklandığını saptadı.

Sosyal medya da paylaşılan videolarda görüldüğüne göre binlerce balığın Sakarya nehri Geyve bölgesinde öldüğü iddia edildi. Sabah saatlerinde çekildiği ifade edilen görüntülerde nehir kıyısına vurmuş binlerce ölü balık görünüyor.

Öte yandan yine Sakarya nehrinin Adapazarı Kavaklıorman mevkinde çekilen fotoğraflarda da yine binlerce balığın öldüğü görüldü.Sosyal medya da paylaşılan görüntülerde yüzlerce büyük balığın karaya vurmuş görüntüleri büyük tepki çekti.

Balık ölümlerine neyin sebep olduğu bilinmezken videoyu izleten vatandaşlar bu tür sorunlara çözüm bulunmasını isteyerek balık ölümleri ve çevre kirliliğine tepki gösterdiler.

Kuraklık dışında nehirde meydana gelen bu felaketin çözümü nasıl bulanacak, hangi kurumlar ne yapacak merakla bekleniyor.

Ercan DEMİR-geyvemedya.com

2921 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle