Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 14 Eylül 2019 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sakarya, Sür Manşet

Sakarya nehri eski günlerini arıyor..

Sakarya nehri eski günlerini arıyor..

Ülkemizin en uzun 3ncü nehri olan Sakarya Nehri Karadeniz’e dökülmeden önce son il olan ilimize gelinceye kadarki bilinçsiz sulama ve üzerinde kurulu bulunan 10 HES sonrası eski günlerini aratıyor.

Sakarya Nehri..

Yaşadığımız şehire adını veren şehir ile özleşen nehir

Eskişehir’in Çifteler ilçesindeki Sakaryabaşı’nda doğan, 820 kilometre yol kat edip Karadeniz’e dökülen Sakarya Nehri Karadeniz’e buluştuğu son yer olan ilimize gelinceye kadar, bilinçsiz sulama, üzerindeki 10 kadar Hidro Elektrik Santralı nedeniyle dereye dönüyor..

Yıllar önce ilkbaharda taştığında geçtiği bölgeleri sular altına bırakan hatta ya

Yakın tarihte Adapazarı’na bile sularının geldiği söylenen Sakarya Nehri şimdi eski günlerini arıyor..

Bu durum en çok da balıkçıların tepkisini neden oluyor.Balıkçılar sosyal medya hesaplarında Sakarya Nehrinin bu haline gelmesiyle ilgili ‘HES’ler nehiri bitirdi’diye tepki gösteriyorlar..

Özellikle nehrin Sakarya il sınırları içerisinde yapılan HES’ler nedeniyle nehir sularının toplanmasıyla nehir özelliğini kaybetmeye başlarken nehrin Geyve  ilçe sınırlarını içerisinde yapılan HES lerin hemen ardından bir anda değişiyor ve Sakarya Nehri dere görüntüsünü alıyor…

Nehrin geçtiği bölgede yaşayanlarda nehirle ilgili anılarını anlatırlarken ‘Ama hepsi eskide kaldı’ demekten kendilerini alamıyorlar..

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

2063 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Sakarya nehri eski günlerini arıyor.. için 1 yorum

  1. ismail tatar dedi ki:

    17 senelik devr-i iktidarlarının şaheseri ne diyeyim. Konuşunca fitneci oluyoruz, bilinçsiz sulama diye millete iftira atmasınlar. Son 10 yılda Göl yataklarını bilerek kuruttu sevgili belediyemiz şimdi neden su azaldı diye dövünmeyin. Ekolojik gibi safsatalarla milleti kandırıyorlar. Bu suyun azalmasının sebepleri var, belediye başkanıda biliyor sebeplerini fakat değerli geyve sakinleri herzamanki gibi yumurta kapıya dayanmadan konuşmamayı tercih ediyor.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle