Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 14 Ocak 2019 | Alt Haberler, Gündem, Manşet, Sakarya, Sür Manşet, Videolar

Sakarya Güne Alev Topuyla Uyandı

Sakarya güne Alev Topuyla Uyandı

Arifiye ilçesi Kışlaçay-Kemaliye Mahallesi mevkiinde doğalgaz borusu patladı.

Arifiye ilçesi Kemaliye-Kışlaçay  Mahallesi mevkilerinde doğalgaz ana borusu patladı. Sabah 07:15 sularında meydana gelen patlama yürekleri ağza getirdi. BOTAŞ’a ait ana doğalgaz hattında meydana gelen patlamanın alevleri şehrin birçok yerinden görüntülendi.Patlama sonrasında ormanlık alanda başlayan yangın nedeniyle gökyüzü sarı renge büründü. Olay yerine uzak alanlardan bile görülen alevlerin, doğal gaz hattında meydana gelen patlama sonrasında çıkan yangın olduğu anlaşıldı. 

Bozüyük’ten Adapazarı Doğalgaz çevrim santralına doğalgaz taşıyan ve Geyve ilçesi Akdoğan, Alıplar, Sarıgazi, Doğantepe, Kulfallar ve Kamışlı bölgesinden geçtikten sonra Adapazarı sınırlarına giren Doğalgaz dağıtım hattında sabah saat 07:15 sularında patlama meydana geldi.Patlamada gökyüzü adeta kızıla bürünürken, olay yerine çok sayıda itfaiye ekipleri sevk edildi.

Patlamanın şiddeti nedeniyle oluşan taş yağmuru bölgeye yakın evlerin camlarını kırdı.
Ormanlık alanda meydana gelen patlama sonrasında bir ev yandı.
İtfaiye ekipleri patlama sonucu yanan evi söndürdü. Soğutma çalışmalarına başladı.
Botaş’a ait borunun patlaması sonrasında gökyüzünü aydınlatan alevlerin yaktığı evde ve patlamada can kaybı yaşanmadı.
Doğalgaz borusunun patlaması sonucu ormanlık alan ve alevlerin sıçradığı evde maddi hasar meydana geldi…
Bölgede ki yangın tamamen söndürüldü

Patlamayla birlikte oluşan alev topuyla birlikte gökyüzününde aydınlandığı bölge Geyvedende görüldü.

Vali Nayir’den patlama açıklaması!

Sakarya’da bu sabah saatlerinde büyük bir patlama sesi duyuldu. Kentin her yerinden görülen alev topu panik yarattı.

Patlama; Arifiye ilçesi Çaybaşı Değirmendere mevkiindeki doğalgaz hattı yakınlarında meydana geldi. İtfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangın kontrol altına alındı. Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, patlamanın heyelana bağlı doğalgaz sızıntısı nedeniyle gerçekleşmiş olabileceğini söyledi. Vali Nayir, can ve mal kaybının olmadığını belirtti.

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir patlamayla ilgili açıklama yaptı. Vali Nayir, “Saat 07.30 gibi ulaştı. Yangın ihbarı şeklindeydi. Olayın doğal gaz Bozüyük-Adapazarı ana dağıtım hattında heyelana bağlı olduğunu tahmin ediyoruz.
Doğalgaz ana iletim hattında bir yangın olduğu, o bölgede de heyelan riskine ait çalışmaların yapıldığı bilgiler de var. Bizim ilk tahminimiz, değerlendirmemiz bu heyelana bağlı bir doğalgaz sızıntısı ve yangını çıkmış olabilir diye
düşünüyoruz. Can kaybı ve yaralı yok. Kısa zamanda biteceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

BOTAŞ’tan AÇIKLAMA

Patlama hakkında BOTAŞ’tan yapılan açıklamada, “36 inç çapındaki doğal gaz boru hattında ilk bulgulara göre heyelan sebebiyle hatta meydana gelen kopmanın yangına sebebiyet verdiği değerlendirilmektedir. BOTAŞ tarafından gerekli müdahale yapılarak hat vanaları kapatılmış ve olayın meydana geldiği kısımda doğal gaz akışı durdurulmuştur. Yangın kontrol altına alınmış olup, soğutma işlemlerinin ardından ivedilikle onarım çalışmalarına başlanacaktır. Bu süre zarfında gerekli tedbirler alınmış ve bölgenin doğal gaz ihtiyacı alternatif iletim hatlarından sağlanmaktadır. Bu doğrultuda, doğal gaz iletim sisteminin hiçbir bölgesinde gaz kesintisi söz konusu olmayacaktır” denildi.

3394 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle