Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 03 Ekim 2013 | Alt Haberler, Sakarya, Spor

Sakarya Atatürk Stadının yerine 14 Katlı AVM

sakarya atatürk stadının yerine 14 katlı rezidansAtatürk Stadı’nın arazisine TOKİ’nin içerisinde işyerleri ve rezidanslar bulunan 14 katlı plazalar yapmak için proje başlatması Sakarya’da tartışma konusu oldu.

Alınan bilgilere göre Sakarya’ya 25 bin kişilik stadyum yapacak olan Başbakanlık  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, bu projeye karşılık kentin kalbi sayılabilecek  noktadaki Çark Caddesi’nde 60 bin metrekare alan üzerine kurulu bulunan Atatürk
Stadyumu’nun arazisini aldı.

TOKİ bu araziye 14 kat yüksekliğinde iki plaza inşa etmek için proje başlattı. Alt katı AVM üst katında ise rezidanslar olacak olan projeyle ilgili TOKİ, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden görüş istedi.

Deprem bölgesi olan ve 1967 depreminin ardından 17 Ağustos 1999 Depremi’nde de  büyük hasar gören, depremin ardından da vatandaşlara şehir merkezinde bodrum  artı 2 kat olarak imar izininin verildiği Adapazarı’nda TOKİ’nin 14 katlı
plazalar yapacak olması tartışmalara yol açtı.

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin projeyle ilgili olarak olumsuz görüş bildirdiği belirtilirken, Büyük Birlik Partisi Sakarya İl Başkanı Ahmet Bayrak  düzenlediği basın toplantısı ile bu projeye tepki göstererek kararın uygulanmaya  başlaması halinde konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Bayrak basın  toplantısında şunları söyledi: 

”Başbakanlık Toplu Konut idaresi (TOKİ) tarafından, çark caddesinde bulunan Sakarya Atatürk stadının bulunduğu arazinin yeşil alandan resen ticari imara  açılarak yaklaşık 15 katlı ve 60 bin metrekarelik AVM, rezidans vb. gibi  projenin yapılacağının kesinleşmesi kamuoyunda itirazlara neden olmuştur. O  bölgede resen yapılan imar uygulaması, Sakarya’nın gerçekleri ve geleceği  dikkate alınmadan gerçekleştirilmiş son derece hatalı ve yanlış bir plandır.  Aynı cadde üzerinde yapılmış ve yapılmakta olan iki adet AVM o cadde üzerinde  haddinden fazla ulaşım sorunu oluşturmuşken bu projeye kesinlikle izin  verilmemelidir. Bu projenin kapsamı ve kat sayısı da ayrıca Sakarya’da  uygulanabilecek imar uygulamaları için farklı bir pencere açmıştır. Plana  baktığımızda Sakarya’mızda 10 kattan yüksek binalar yapılabileceği sonucu da  çıkmıştır.”

 

Bayrak bunun ‘Toplu Konut Kanunun 4’üncü maddesinde yeralan ‘ çevre ve imar  bütünlüğünü bozmayacak şekilde her tür ve ölçekteki imar planlarını yapmaya’  ibaresine aykırı olduğunu da söyleyerek ” Bu proje o bölgedeki imar bütünlüğünü  tehdit etmektedir. O bölgedeki altyapı bu proje kapsamında oluşacak yükü  kaldıramaz. O alan Sakarya’nın nefes alma bölgesi olarak değerlendirilmeli,  mevcut çark mesire ve stad birleştirilerek Kentparka eş yeni büyük bir park  Sakarya’ya kazandırılmalıdır.’

Her 30 yılda bir depremlerle sarsılan ve son olarak 1999 Depremi’nde kentin üçte  biri yıkılan Adapazarı’nın mevcut yerleşim merkezinin zemininin, son derece  yumuşak olduğu biliniyor. Bu nedenle de depremin ardından tüm kalıcı konutlar ve  Vilayet Binası ile resmi kurum ve kuruluşlar zemini sağlam kentin kuzeyindeki  Camili bölgesine yaptırılmıştı.

stadın yerine rezidans-sakarya

KAYNAK:Medyabar.com

8445 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle